Анамнеза
74-годишна жена се презентира с интермитентна болка в долната част на корема. Симптомът датира от преди повече от 10 години, но през последната седмица състоянието й се е влошило. Болката е коликообразна и локализирана в лява илеачна област. Тя е най-силна след нахранване и намалява при дефекиране. Пациентката съобщава за обстипация и липса на апетит от месеци. Преди 4 години е открила във фецеса си кръв, поради което й е направен рентгенов тест с бариева каша.
Пациентката има история за хистеректомия преди 20 години. От фамилната анамнеза съобщава за ИБС и Диабет тип 2. Живее и се обслужва сама.
Физикалният преглед
Фебрилитет 38.5˚С. При палпация се установява неясна и неболезнена формация в лява илеачна област. Запазена перисталтика. Запазено везикуларно дишане без хрипове.
Без органомегалия.
Въпрос:
Базирайки се на анамнезата и статуса на пациента, коя е най-възможната диагноза?
- А. Синдром на дразнимо черво
- Б. Болест на Крон
- В. Дивертикулна болест
- Г. Язвен колит
- Д. Колоректален карцином
Отговор:
В. Дивертикулна болест. Дивертикулите на колона представляват протрузия на лигавицата и субмукозата през мускулатурата. Дивертикулната болест включва болестни прояви на дивертикулозата. Дивертикулоза означава наличие на един или множество безсимптомни невъзпалени дивертикули. Това заболяване е често срещано сред по-възрастната популация поради бедната на фибри диета, забавения чревен мотилитет и възрастовите промени. Най-често дивертикулите се локализират в сигмата и колон десценденс. В 80% от случаите липсват оплаквания. Пациентите с дивертикулна болест имат коликообразна болка в лява илеачна област след нахранване поради засилена перисталтика. Често заболяването се бърка със синдрома на дразнимото черво, но там болаката е дифузна. Усложненията са остър дивертикулит, кървене, перидивертикулит, перфорация, фистула, абсцес, стриктури, дисбиоза.
А. Синдромът на дразнимо черво (или още Colon Iritabile/Irritable Bowel Syndrome – IBS) представлява функционално хронично рецидивиращо мотилитетно нарушение на чревната функция. Около 70% от пациентите са жени между 20 и 40 г. Стресът при IBS е свързан с нарушения в хипоталамо-питуитарната-адренална ос. Настъпват прояви от общ характер – главоболие, безсъние, напрегнатост, депресия, тежест в сърдечната област, болки в гърба, дисменорея, еректилна дисфункция и др. Абдоминалните симптоми са дифузна коремна болка, дискомфорт, метеоризъм, усилена перисталтика, дефекация на кашави, твърди, накъсани фекалии със слуз, безпокойство. Диагнозата се поставя след тотална колоноскопия.
Б. и Г. Болест на Крон и язвен колит се включват в общото определение Възпалителни идиопатични чревни заболявания (Inflammatory Bowel Disease – IBD). IBD се определя като хронично рецидивиращо, неспецифично, неинфекциозно, с неизвестна етиология възпалително чревно заболяване. При язвения колит патологичният процес е локализиран най-често в ректосигмоидалната област, по-рядко обхваща целия колон. Типично за болестта на Крон е сегментното възпаление с „прескочени зони“, което може да обхване всяка част от ГИТ. Диференциална диагноза между заболяванията е трудна. При язвения колит кървавата диария със слуз, анемията и въвличането на ректума са по-чести, докато при болестта на Крон симптомите са болка, абдоминална маса, чревна непреходимост, фебрилитет и загуба на тегло.
Д. Колоректалният карцином е втората по честота причина за смърт след рака на белия дроб при мъжете и след карцинома на гърдата при жените. Най-висока е честотата на КРК между 60 и 80 г. В етиологията на заболяването влизат генетична предизпозиция, полипи/язвен колит или болест на Крон, възраст над 50 г., други карциноми и консумацията на богати на мазнини червени меса и бедна на фибри храна. Клиничната картина на КРК зависи от местоположението на патологичното образувание. Симптомите включват чревна непроходимост, нарушение в дефекацията, болка, фебрилитет и кахексия, анемия и палпираща се туморна маса, тенезми, инконтиненция, тазова болка, ректохеморагия.