10 погрешни схващания относно туморите

Сподели:
ГОДИНА: 2020 / БРОЙ:

Дефиницията на понятието „тумор“ включва неудържим и неконтролиран растеж на клетки, който няма приспособителен характер и при който има нарушения в клетъчното узряване. При туморите е нарушено свойството диференциация, което представлява процес на узряване и специализация за производство на определен вид белтъци, характерни за дадената тъкан и свързани с нейната функция. В тази класация ще обсъдим 10 погрешни схващания относно туморите.

 
Погрешно схващане 1: Всички тумори са еднакви

Вероятно най-често срещаното погрешно схващане относно туморите е, че това е болест, която се лекува по един и същ начин. Всъщност съществуват повече от 100 вида рак и всеки от тях се третира различно, в зависимост от вида, местоположението му и спецификите на отделния пациент. Благодарение на множество дарителски организации, науката прави сериозен напредък в проучвания, свързани с рака на млечната жлеза. От друга страна, тумори като езофагеалния и панкреатичния остават все още недоизяснени и смъртността при тях е висока.

 
Погрешно схващане 2: Няма лечение

Обяснението е малко объркващо, но се знае, че докато самото заболяване като група заболявания няма ефективно единно лечение, то отделните пациенти с онкологично заболяване биха могли да оздравеят напълно. Така че е крайно погрешно да се констатира, че болните от рак са обречени. Съществува пълно възстановяване и докато пациентът вярва в това, то има пълния шанс да се случи най-доброто.

Рецидивите са възможни през първите 5 години след диагностициране на заболяването. Ако след лечение и тези 5 години туморът не рецидивира, то пациентът се смята за излекуван. Някои видове рак като рака на кожата са лечими след премахване на образуванието, докато левкемията и ракът на млечната жлеза са нелечими в 80% от случаите, но при проведено успешно лечение пациентите се възстановяват и качеството им на живот значително се подобрява.

  
Погрешно схващане 3: Мобилните телефони предизвикват рак

Това твърдение на практика няма окончателно опровергаване, но общият консенсус е, че е лъжа. Учени твърдят, че мобилните ни телефони сега съдържат много по-малко канцерогени от тези преди 15 години. Проучвания на Датската онкологична асоциацията не откриват корелация между мозъчните тумори и мобилните телефони. И все пак подобни проучвания са трудни.

   
Погрешно схващане 4: Всяка подутина е раково образувание

Не всяка абнормалност е автоматично раково образувание. Възможно е да е киста, която се премахва хирургично или се реабсорбира естествено от организма. В тези случаи става въпрос за бенигнени тумори, т.е. доброкачествени – кисти, нодули, липоми, папиломи, хемангиоми и др. За да се установи дали туморът е бенигнен или малигнен, скринингът е изключително важен.

   
Погрешно схващане 5: Изкуствените подсладители предизвикват рак

Това твърдение залива интернет и телевизията все по-често. Няма проучване, което да го потвърди или отхвърли. Изкуствените подсладители са спрягани за канцерогенни, защото се съдържат на практика във всички преработени храни. Истината е, че без значение от вида храна, ако се употребява в прекомерни количества, може да доведе до рак.

   
Погрешно схващане 6: Всичко, от което се нуждаете, за да преборите рака е позитивната нагласа, а не лечението

Със сигурност позитивното мислене върши чудеса. Оптимистичната нагласа на пациента му помага да премине през всички процедури, които са част от лечението. Повдигането на духа на пациента от страна на онколога е също неизменна част от терапията. Освен от позитивна духовна нагласа, болният се нуждае и от агресивно продължително лечение на туморната формация.

   
Погрешно схващане 7: Хирургичното отстраняване на тумора довежда до разпространяването му

Този мит вероятно произхожда от времената, в които лекарите са можели да диагностицират само тумори в терминален стадий, при което са прилагали оперативно лечение. Третирането на туморните формации е било все още неясно и поради липса на модерната техника, с която разполагаме днес, лекарите не са били напълно сигурни дали туморните клетки са напълно премахнати. За щастие, в днешно време медицинската техника е развита дотолкова, че да дава яснота какво точно и докъде да бъде премахнато.

Погрешно схващане 8: Само жените страдат от рак на млечната жлеза

Ракът на млечната жлеза е 100 пъти по-често срещан сред жените, но поради факта че и мъжете притежават млечна жлеза, е възможно развитието на заболяването и сред силния пол. Американското онкологично дружество заявява, че грубо около 2000 мъже годишно са диагностицирани с рак на млечната жлеза.

Погрешно схващане 9: Има бум на онкоболни

Факт е, че в последните десетилетия има бум на диагностицирани случаи на онкологично болни пациенти. Важно е обаче да не се пренебрегва и фактът, че популацията и средната възраст също растат, с което рискът за развитие на малигнен процес в организма се покачва значимо. В сравнение с миналото дори може да се каже, че имаме спад в болните. Това погрешно схващане вероятно произлиза от това, че темата вече не е табу и става все по-често дискутирана.

Погрешно схващане 10: Медицината е намерила лек за рака, но го крие

Съществуват конспиративни теории за какво ли не и в повечето случаи, включително и този, са грешни. Хипократовата клетка гласи, че основната задача на лекаря е да пази човешкия живот. Ако това не ви е достатъчно, помислете коя фармацевтична компания не би се възползвала от това да притежава първото лекарство, което лекува онкологично заболяване. Наскоро е проведен експеримент с антитуморен медикамент, даван на четири кучета с терминален стадий на рак. Резултатите показват пълното оздравяване и на 4-те животни. Предстоят още проучвания, за да може учените да са сигурни, че биха могли да започнат да прилагат медикамента и сред хора.

Етикетитумори
Сподели: