1. Първа стъпка – самообучение. Знанието ни е нужно, за да взимаме правилните решения във всеки един момент. Във времена на пандемия е изключително важно да се информираме. Всичко е толкова динамично, нужни са качества като адаптивност и гъвкавост. Планувайте, каквото зависи от вас, проучвайте и информирайте колегите си за всяка промяна. За да поддържате темпото, отделяйте време, в което да помислите за себе си: Правя ли всичко възможно да предпазя себе си, колегите, пациентите и семейството си? Бъдете готови за неочакваното. Като медици на първа линия, възможността за заразяване е огромна. Самоизолацията крие своите рискове, ако не сте подготвени за подобен сценарий. Направете си план за изолация, който включва снабдяване с нужните провизии и място, в което да се изолирате далеч от семейството ви.
2. Фокусирайте се. От началото на пандемията притокът на информация по темата е огромен – в медиите, в ежедневните разговори, в главите ни, навсякъде. Това води до претоварване и като медицински лица най-ценното, което можете да направите, е да ограничите този прилив на новини. Важно е да подбирате достоверни източници. За да забавите притока на информация, ограничете времето, което прекарвате в социалните мрежи и новинарски сайтове. Изключете известията на телефона си и организирайте група от колеги, в която да споделяте статии и новини, свързани с това, което ви интересува. По този начин ще си спестите огромен стрес и напрежение. И понеже негативните новини се „радват“ на достатъчно внимание, отделяйте време да балансирате с хубави емоции.
Като медици ние се придържаме към сигурните данни, но с Ковид-19 се научихме на адаптация към постоянни промени. Поддържане на темпото е единственият начин да финишираме успешно заедно.
3. Презареждайте батериите. Бегачите на дълги разстояния знаят, че не е възможно да се пробяга маратон от 50 километра без нужната подготовка – физическа и психическа. При лекарите не е по-различно. Да, вие вече изминахте най-трудната част от трасето, но всеки професионалист има нужда от време за презарежане. Непрестанното разтягане на възможностите със сигурност довежда до прегряване, така че вземете темпото на живота си в свои ръце (доколкото е възможно). Започвайте деня си с 5-10 минути, в които да планувате и визуализирате всичко, което искате да постигнете и през деня отделяйте време за почивки. В крайна сметка, най-важното е да сте концентрирани. Вие сте ваш основен приоритет. Слушайте собственото си тяло. Опознайте знаците, които индикират стрес, претоварване или липса на енергия. Починете си, отделете се за малко от обкръжението си и дишайте. Стресът, както всеки вирус, е заразен. Редуцирайте го, за да помогнете и на околните да го направят. Помагайки на другите, помагате на себе си.