Инициатива за иновативни лекарства

1610
ГОДИНА: / БРОЙ:

Днес, 12.04.2016 г., в гр. София се проведе информационен ден на тема „Инициатива за иновативни лекарства”, организиран от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) с подкрепата на Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването.

Инициатива за иновативни лекарства (Innovative Medicines Initiative – IMI) е най-голямото публично-частно партньорство в областта на здравеопазването в Европа, целящо ускоряване на разработването на по-ефективни и безопасни лекарства. IMI е общо начинание на Европейския съюз и Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (EFPIA) с бюджет над 5 млрд. евро между 2008-2024 г. Половината от тези средства се предоставят от Европейската комисия чрез европейските фондове, а другата половина е принос на научно-изследователските фармацевтични компании, които инвестират времето на своите изследователи, осигуряват лаборатории и апаратура.

IMI способства осъществяването на съвместни научно-изследователски проекти и изгражда мрежа от експерти, представители на академична­та общност и индустрията, като цели ускоряването на иновацията във фар­мацевтичния сектор в Европа.

Директорът на ARPharM Деян Денев отбеляза, че събитието има за цел да предостави практическа информация на българската медицинска общност относно Инициативата. „Надяваме се български специалисти да станат част от вече стартирани проекти или да предложат нови такива. Инициативата постига отлични резултати и прави революционни научни открития, като помага за ускоряване на развитието на нови лекарства и нови методи за лечение в различни области”.

В момента в рамките на инициативата са открити над 60 проекта. Изследователи от цяла Европа обединяват усилията си, търсейки решения на специфични здравни проблеми, като неврологичните заболявания (болест на Алцхаймер, шизофрения, депресия, хронична болка и аутизъм), инфекциозни болести (антимикробнатарезистентност и Ебола), диабет, заболявания на белия дроб, онкология, туберкулоза, затлъстяване, използване на стволови клетки за нови лекарства и др. Целта на проектите е да се ускори научноизследователската дейност и достъпа на пациентите до нови лекарства, нови лечебни и диагностични методи, да се подобри лекарствената безопасност, да се изследва действието на лекарствата върху организма.

В събитието участваха д-р Бойко Пенков, зам.-министър на здравеопазването, КатаринаАнгрош, зам.-директор по научната дейност към Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (EFPIA), д-р Хю Лаверти, ръководител на научните операции в „Инициатива за иновативни лекарства“, Деян Денев, директор на ARPharM и доц. д-р Евгени Евгениев, зам.-ректор на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ).

Сподели:

Свързани статии

  • Няма свързани статии...