В столицата отвори врати единствената в Европа клиника за неинвазивно лечение на гръбначни заболявания
Между 20 и 25 нови пациенти ще приема всяка седмица откритата днес в столицата американска клиника по хиропрактика – ASC American Spinal Clinic, съобщи пред журналисти нейният директор д-р Майкъл Фарел. Всеки, който смята, че се нуждае от консултация поради болки във врата, гърба или кръста, както и заради друго заболяване на гръбначния стълб, като например сколиоза, ще може да получи безплатна консултация след обаждане по телефона, поясни д-р Фарел. След обстоен преглед ще бъде преценено дали е необходима рентгенова снимка и дали пациентът е подходящ за таково лечение, поясни специалистът. В своята практика д-р Фарел има над 130 000 случая на успешно излекувани пациенти, без странични ефекти или усложнения.
„Ще работим в тясно сътрудничество с българските лекари, вчера имахме среща-дискусия с 12 водещи ваши специалисти – невролози, ортопеди, спортни медици. Бързо намерихме общ език и сме убедени, че можем заедно да бъдем много успешни, като се допълваме взаимно, за да дадем най-доброто на нашите болни”, подчерта д-р Фарел. В допълнение той поясни, че този вид сътрудничество е рутинна практика в САЩ и подходът в България ще бъде абсолютно същият.
Един лечебен курс ще бъде с продължителност от 12 до 24 седмици в зависимост от сложността на случая, като първочаначално процедурите ще бъдат 3 пъти седмично, а след това – по 2 пъти в седмицата. По време на терапията резултатите ще се проследяват постоянно с образен контрол от компютърна порграма, свързана с най-съвременната и щадяща рентгенова техника. Така болният ще може във всеки един момент да бъде в течение на сътоянието си и да вземе решение дали иска да продължи или да го прекъсне. Част от технологиите, прилагани в лечението са заимствани от разработки на НАСА, поясниха специалисти.
В екипа на клиниката освен трима водещи американски лекари хиропрактици ще работят и български специалисти – кардиолог, физикален медик и специалист по образна диагностика.
Намерението на д-р Фарел и екипа му е да разширява дейността си, като след време разкрие подобни клиники и в други градове на страната, както и да създаде школа за български медици, които искат да получат образование по хиропрактика.
Първоначалната инвестиция е в размер на 350 000 евро, а основен инвеститор е Дейвид Кийвни, млад бизнесмен, който е бил пациент на д-р Фарел. Очаква се средната цена на един терапевтичен курс да е около 2000 евро, което е далеч по-ниска цена от стойността на една гръбначна операция, смятат експерти. Ще се приемат пациенти от всички възрасти, като най-подходяща според д-р Фарел и колегите му е възрастта над 16 години. Единственият разход, който ще поемат пациентите в началото на процеса на диагностично уточняване е сумата от 40 лв., за първата рентгенова снимка, ако е необходимо и нейното разчитане.
„В САЩ хиропрактиката е медицинска специалност, равнопоставена с класическата медицина, а упражняващите тази професия са официално признати на едно ниво с лекарите от всички други специалности, допълни още той. За да получи диплома и право да работи, лекарят-хиропрактик в САЩ учи 9 години, като по брой на някои академични часове (по анатомия, неврология, ортопедия, образна диагностика и др.) подготовката на хиропрактиците надвишава много продължителността на обучението на лекарите”, стана ясно още от думите на д-р Фарел.