Възстановяване на очната леща от собствени стволови клетки

1719
ГОДИНА: / БРОЙ:

Ново проучване описва пионерско ново лечение на катарактата (тествано при животни и в малко клинично проучване върху хора), където, след като замъглената леща се отстрани, в окото израства нова леща от собствени стволови клетки. Лечението е тествано с 12 бебета, родени с катаракта. То довежда до значително по-малко хирургични усложнения, отколкото настоящите терапии, твърдят изследователите. Зрението се подобрява при всички 12 пациенти.

Да бъдеш роден със замъглена леща или скоро проявяваща се, се случва рядко, но това е сериозна причина за слепота при децата. Оценките сочат, че тя засяга около 3 от 10 000 деца, въпреки че този процент варира в целия свят.Замъглената леща спира светлината да достигне ретината, което води до значителна загуба на зрението. Сегашното лечение може да бъде трудно и да доведе до усложнения при много от младите пациенти. Повечето деца трябва да носят очила след операция на катарактата.

В новото изследване екипът използва способността на стволовите клетки да създават нова тъкан. Не се използва общият подход, при който стволовите клетки се взимат от пациент, отглеждат се в лаборатория и след това се връщат обратно в него. Този метод може да доведе до заболявания и да се повиши рискът от имунно отхвърляне. Вместо това екипът прилъгва стволовите клетки в очите на пациента да възобновят процеса на растеж на лещата. Така наречените ендогенни стволови клетки са клетки, които естествено са вече на мястото си, за да регенерират нова тъкан в случай на нараняване или някакъв друг проблем. Подходът, който изследователите описват в статията си има две важни разлики с конвенционалната операция на катаракта: капсулата на лещата остава непокътната, което стимулира епителните стволови клетки да сформират нова леща. Капсулата е тънка мембрана, която помага да се предаде на лещата необходимата й форма, за да функционира.

Сподели:

Свързани статии

  • Няма свързани статии...