Доц. д-р В. Юрукова
Астмата е хронично възпалително заболяване с епизодични атаки, които са проява на остро възпаление на фона на персистиращо възпаление. Възпалението може да бъде определено чрез различи методи, включително бронхоалвеоларен лаваж, бронхиални биопсии и индуцирана експекторация, но тези техники са агресивни. Измерването на азотен окис в издишания въздух се препоръчва като неинвазивен, лесен и добре торелиран тест, точно съответстващ на локалното възпаление при астмата. Азотният окис може да служи като неинвазивен маркер на възпалението на дихателните пътища при бронхиална астма и може да бъде полезен за ефикасността на терапията и уточняване на терапевтичните режими с инхалаторните кортикостероиди.
В последното десетилетие концепцията за патогенезата, диагнозата и терапията на бронхиалната астма се промениха драматично. Първичното нарушение е възпалението на дихателните пътища и като резултат двете физиологични характеристики на заболяването – реверзибилна лимитация на въздушния дебит и бронхиална хиперреактивност (Фиг. 1). Въвеждането на противовъзпалителното лечение с инхалаторни кортикостероиди доведе до подобряване контрола и качеството на живот на тези пациенти.
Възпалението може да бъде определено чрез различи методи, включително бронхоалвеоларен лаваж, бронхиални биопсии и индуцирана експекторация. Тези техники обаче са агресивни и изискват време, също така не са лесно усъществими като рутинна база, дори и при възрастни пациенти.
Фиг. 1. Възпалението при бронхиална астма[11]
Има много епидемиологични доказателства, които доказват връзката на алергичното възпаление на дихателните пътища и повишаване нивата на азотния окис в издишания въздух (еNO) при пациенти с астма[3,9,10,22]. Измерването на азотен окис в издишания въздух се препоръчва като неинвазивен, лесен и добре торелиран тест, точно съответстващ на локалното възпаление при астмата[9,22,38]. NO присъствува в ниски концентрации в атмосферния въздух (по-малко от 1 ррm) и в издишания въздух на нормални субекти, където може да бъде измерен чрез различни методи-спектроскопски или електрохимично[3,11,23].
Фиг. 2. Синтез на азотен окис (A) и източници на азотен окис (B)[23].
NO се образува от терминалния гуанидинен азот на полунезаменимата аминокиселина L-аргинин чрез действието на азотноокисна синтаза (NOS)[9]. Реакцията, медирана от NOS се характеризира с оксидация на молекулата на L-аргинин и образуване на L-цитролин и NO[18], (Фиг. 2). От функционална гледна точка NOS съществува като конститутивна (cNOS) и индуцибилна (cNOS). Индуцибилната изоформа предизвиква отделяне на NO от активирани макрофаги, неутрофили и васкуларния ендотел. Регулацията на ензима е на ниво транскрипция и се индуцира от някои цитокини, като интерферон гама (IFN-γ ), интерлевкин 1b (IL-1β) и тумор некротичен фактор алфа (TNF-α), липополизахариди и ендотоксини, които вероятно въздействуват чрез освобождаване на цитокини[9]. Тази изоформа е под регулацията на кортикостероиди, на интелевкин-4 (IL-4) и интерлевкин-13 (IL-13)[42].
На Табл. 1 са представени клетките, които продуцират NO в белите дробове.
Табл. 1.
Клетки, които продуцират NO в белите дробове |
Трахеалните, бронхиалните и алвеоларни епителни клетки |
Фиг. 3. Производство на азотен окис при здрави (a) и при пациенти с бронхиална астма (b)[30]
Азотният окис и възпалението на дихателните пътища при астма (Фиг. 3)
Концентрацията на NO в издишания въздух (FеNO) при астматични пациенти в стабилна форма е повишена в сравнение с нормални субекти и пациенти с ХОББ[22,23]. Повишението се дължи на повишената експресия на индуцибилната iNOS[19,33] във връзка с активация на мастоцитите, еозинофилите и Th2 лимфоцити.
Повишени са нивата на NO при остра екзацербация на астма и при трудна за лечение астма като корелират с честотата на симптомите, но не корелират с функционалните параметри – ФЕО1, ВЕД или обратимостта на обструкцията, т.e. промените в белодробната функция имат ограничена чувствителност[37].
При астматични пациенти концентрацията на NO в издишания въздух се увеличава по време на забавената реакция при бронхопровокация с алергени[14,23], с добра корелация между стойността на отговора и увеличението на NO[21,23], след експериментална инфекция с вируси[13], по време на късната фаза на алергенната провокационна проба[11,22].
Установена е положителна корелация между FеNO и броя на позитивните кожно алергични проби или тоталните IgE, но не е намерена корелация между FеNO и бронхиалната хиперреактивност или ФЕО1[26] при неатопичните астматици[28].
Намерена е асоциация на атопията към домашен прах с повишените нива на FеNO при асимптомни, предполагайки, че е възможно наличието на субклинично възпаление при тези субекти[31].
Доказана е корелация между FеNO и бронхиална хиперреактивност и FеNO е възможен предиктор за бронхиална хипререактивност при пациенти с алергичен ринит, което показва връзката между горните и долните дихателни пътища[12]. Така FеNO представлява полезен скрининг за определяне индивидите с алергичен ринит и повишен риск за развитие на астма[12].
При лека астма са установени повишени нива, които корелират с РC20 и броя на еозинофилите в серума[2], еозинофилите[21,18] и с ЕСР в експекторацията[41] (Фиг. 4). Така корелацията между еNO и еозинофилния брой в индуцираната храчка съответства на възпалението на дихателните пътища, а също на параметрите на белодробната функция и метахолиновата хиперреактивност[21].
Чувствителността и специфичността на FeNO за еозинофилите в спутума е добра, но не се счита за златен стандарт. Висок FеNO >45ppb или еозинофили >2% в експекторацията (или промяна на FеNO >60%) = неконтролирано еозинофилно възпаление.
Корелацията между издишания NO и еозинофилите в спутума предполага причинна връзка. NO е възможно да произхожда от епителните клетки на дихателните пътища и възпалителни клетки чрез индукция на NOS при експресия на провъзпалителни цитокини като TNF-α и IL-1β, секретирани от макрофагите. По-големи количества NO са докладвани като резултат на супресия на Th1 клетки или съпътстваща редукция на INF-γ водеща до пролиферация на Th2 клетките, които продуцират цитокини, включително IL-5 важен за завличането на еозинофилите в дихателните пътища и усилват включването на В-клетките в продукция на IgE и активация на лимфоцитите[10].
При деца някои автори показват резyлтати подобни на тези описани при възрастни, докато дрyги не намират сигнификантно повишение на нивото на NO в издишания въздyх при астматични деца в сравнение със съответни по възраст контроли[4,7,15].
Установено е сигнификантно повишение на NO в издишания въздух на астматични деца по време на поленовия сезон при естествено излагане на тревен полен без сигнификантни промени в ФЕО1[7], което е в потвърждение на хипотезата, че лекото възпаление на дихателните пътища може да персистира дори при липса на симптоми. Подобни са и резултатите на други автори, които намират сигнификантно повишение на NO в издишания въздух по време на експозиция на домашен прах при астматични деца без сигнификанти промени във ФЕО1[32]. Нивата на издишания NO при деца се повишават с тежестта на атопията, измерена с позитивен Prick тест, предполагайки субклинично възпаление при тези индивиди[19].
Този метод е изключително полезен за диагнозата на астмата при пациенти с хронична кашлица. Нива на FeNO между 37.0-38.8 ppb потвърждават диагнозата астма при деца и възрастни, както и при продължителна кашлица при възрастни (Табл. 2). Специфичността на метода е до 91.3%, а чувствителността – 81.8%[20].
При сравнение с конвенциалните диагностични критерии базирани на GINA, критериите за eNO показват добра чувствителност, специфичност и процент на съгласуване[30].
Фиг. 4. Корелация между еозинофили % в храчка и FeNO
Прилагането на азотният окис като метод за контрол на астмата и мониториране на терапията
GINA осветлява клиничния контрол за астмата като нов таргет за превенция и лечение на заболяването. Постигане на настоящ висок контрол на заболяването е основа за предотвратяване на бъдещия риск от екзацербация .
Издишаният NO е първия маркер, който се повишава по време на влошаване на астмата предполагайки, че може да се използува като маркер на загуба на контрол на заболяването[22,29]. Концентрацията на NO в издишания въздух на астматични пациенти намалява при лечение с инхалаторни кортикостероиди с бързо намаление по време на първата седмица от лечението[8,23]. Намаляването на издишания азотен окис след терапия с инхалаторни кортикостероиди е в дозо-зависим отговор[22,23]. Сигнификантно намаление на FеNO се наблюдава 6 часа след единична доза от 8 μg Budesonide при тежка астма[23,32]. Установено е, че Flunosolide 500 μg 2 пъти дневно за 2-4 седмици сигнификантно повишават РС20, намаляват еозинофилите в спутума и намаляват FeNO при сравнение с базалните стойности, но без сигнификантна корелация помежду им[39]. Този ефект не е наблюдаван след терапия с инхалаторни бета агонисти с кратко или продължително действие[2,7,42] или при нормални субекти, лекувани с 30 mg/дневно преднизолон. FeNO бързо намалява след едномесечно лечение от ICS и LABA и продължава да намалява до нормално ниво на 6 мес.[41].
Оралният преднизолон редуцира нивата на FеNO при астматици, но няма ефект върху нивата на FеNO в нормални индивиди[42,21].
FеNO е сигнификантно повишен в стероидно нелекувани пациенти с астма и непушачи при сравнение със стероидно лекуавани непушачи или стероидно-лекувани пушачи астматици[37]. Тютюнопушенето намалява FеNO както при здрави доброволци, така и стероидно нелекувани астматици[22,33,40].
Инхалаторните кортикостероиди са извънредно ефикасни за контролирането на астмата и супресират възпалението, въпреки че точният механизъм на тяхното действие е неизвестен. Инхалираните стероиди са високо липофилни и вероятно те могат само да достигнат повърхностните клетки във въздущните пътища, такива като епителните клетки. Главен механизъм за действие на стероидите е супресията на iNOS директно или чрез инхибиране синтезата на цитокини в макрофагите на дихателните пътища[33,34,42]. Редукцията на еNO става вероятно чрез дирекна блокада на транскрипторен фактор нуклеарен фактор kappaB(NF)-κB и индирекно чрез редуциране синтезата на провъзпалителни цитокини, като TNF-α или IL-1β, които водят до повишена експресия на iNOS или чрез инхибиция завличането на възпалителни клетки като еозинофили експресиращи iNOS.
Определяне концентрацията на азотния окис в издишания въздух събужда голям интерес, защото представлява един прост неинвазивен метод за измерване на възпалението на долните дихателни пътища. Голямо предимство е, че измерването му е напълно неинвазивно, може да бъде повтарян и извършван при пациенти, при които другите инвазивни методи не са възможни (деца, тежка астма). Това е неоценимо, тъй като може да се изследва при остри състояния и дори при пристъп, както и да се прецени действието на различни медикаменти или влиянието върху продукцията на NO при пациенти с различна тежест на заболяването и възраст.
Той представлява алтернативен метод за преценка на астмата и вероятно ще бъде неразделна част от рутинния мениджмънт на бронхиалната астма по GINA[6,41]. Друго предимство на този метод, е че измерването на азотния окис в издишания въздух би могло да се използува за определяне на противовъзпалителното действие на терапията.
В заключение, азотният окис може да служи като неинвазивен маркер на възпалението на дихателните пътища и може да бъде полезен за ефикасността на терапията и уточняване на терапевтичните режими с инхалаторните кортикостероиди при пациенти с бронхиална астма.
Табл. 2
Алгоритми при мониторирането на бронхиална астма |
Висок FеNO >45 ppb или еозинофили >2% в експекторацията (или промяна FENO: >60% = неконтролирано еозинофилно възпаление
|
Нива на FеNO между 25 и 45 ppb
При асимптомни:
|
FеNO при стероидзависима астма |
Интерпретация на резултатите
|
Приложение |
КНИГОПИС:
1. В. Юрукова, Ролята на азотния. окис в респираторната патофизиология, Пневмология и фтизиатрия 35, 2000, №1, 42-46.
2. В. Юрукова, Дж. А. Росси, Измерване на азотен окис при атопични деца с лека астма, Пневмология и фтизиатрия 36, 2001, 14-17.
3. Alving K, Weitzberg E, Lundberg JM. Increased amount of nitric oxide in exhaled air of asthma. Eur Respir J. 6, 1993, 1368-1370.
4. Artlich A, Hagenah JU, Jonas S, Ahren P, Gortner L. Eхhaled nitric oхide in childhood asthma. Eur J Pediatr 155, 1996, 689-701.
5. ATS, ERS recommendations for standardized procedures for online and offline measurement of exhaled lower respiratory nitric oxide and nasal nitric oxide. Am J Respir Crit Care med 171, 2005:912-30.
6. Bahna SL. Shoud exhaled nitric oxide measurement be part of routine asthma management? Ann Allergy Asthma Immunol 109(5), 2012, 289-91.
7. Baraldi E, Azzoln NM, Zanconato, Dario C,Zacchello F. Corticosteroids decrease eхaled nitric oide in children vvith acute asthma. J Pediatr 131, 1997, 381-385.
8. Baraldi E, Carra S, Dario C, et al. Effect of natural grass pollen exposure on exaled NO in asthmatic children. Am J Respir Crit Care Med 159, 1999, 262-266
9. Barnes PJ, Belvisi MG. Nitric oxide and lung diseases. Thorax. 48,1993, 1034-1043.
10. Barnes PJ. Nitric oxide and airway disease. Ann Med. 27(3), 1995 Jun:389-93,
11. Barnes PJ, Lievv FY. Nitric oхide and asthmatic inflammation. Immunol Tod. 16(3), 1995 Mar:128-130
12. Cirillo I, Riccardolo Fl, Medusei G, et al. Exhaled Nitric Oxide may predict bronchial hyperreactivity in patients with allergic rhinitis. Int Arch Allergy Immunol 160(3), 2012, 322-328.
13. de Grouw H, Grunberg K, Schot R, et al. Relationship between exaled nitric oxide and airway hyperresponsiveness following experimental rhinovirus infection in asthmatic subjects. Eur Respir J 11, 1998, 126-132
14. Deykin A, Halpeern O, Massaro AF, et al. Expired nitric oxide after bronchoprovocation and repeated spirometry in patients with asthma. Am J Respir Crit Care Med 157, 1998, 769-775.
15. Dinarevic s, Byrnes CA, Bush A, shinebourne EA. Measurement of eхhaled nitric oхide in children. Pediatr Pulmonol, 22, 1996, 391-401.
16. Dolovich J, Hargreave FE. Indices of airway inflammation in induced sputum: reproducibility and validity of cell and fluid phase measurments. Am J Respir Crit Care Med 154, 1996, 308-317
17. Dupont L, Rochette F, Demedts M, et al. Exaled nitric oxide correlates with airway hyperresponsiveness in steroid-naïve patients with mild asthma, Am J Respir Crit Care Med 157, 1998, 894-8.
18. Fabbri L, Cremona G, Caramoni G, Piattella M, Romagnioli M. La scoperta dell’ ossido nitrico endogeno ha aperto nuove prospettive terapeutiche nella patologia polmonare dell’adulto. Rassegna di Pathologia dell’Apparato Respiratorio 11, 1996:554-576.
19. Frank T, Adisesh A, Pickering A, et al. Relationship between exhaled nitric oxide and childhood asthma. Am J Respir Crit Care Med 158, 1998, 1032-36.
20. Fukuhara A, Saito J, Sato S et al. Validation study of asthma screening criteria based on subjective symptoms and fractional exaled nitric oxide. Ann Allergy Asthma Immunol 107, 2011, 480-6.
21. Jatakanon A, Lim S, Karitonov SA, Chung KF, Barnes PJ. Correlation between exhaled nitric oxide, sputum eosinophils, and methacholine responsiveness in patients with mild asthma. Thorax. 53(22), 1998 Feb:91-5
22. Karitonov SA, Yates DH, Barnes PJ. Inhaled glucocorticoids decrease nitric oxide in exaled air of asthmatic patients. Am J Res Crit Care Med., 153(1), 1996, 454-7.
23. Karitonov SA, Alving K, Barnes PJ. Exhaled and nasal nitric oxide measurements: recommendations. The ERS Task Force. Eur Respir J 10, 1997:1683-93.
24. Kips JV, Hargreave FE, et al. Methods for sputum induction and analysis of induced sputum: a method for assessing airway inflammation. Eur Respir J 26S, 1998, 95-125.
25. Lanz MJ, Leung DY, McCormick Dr, et al. Comparison of exaled nitric oxide, serum cationic protein and solibele IL-2 receptor in exacerbations of pediatric asthma. Pediatr Pulmonol 24, 1997, 305-311
26. Ling Pei, Wood F, Robson A, et al. Atopy influences exhaled nitric oxide levels in adult asthmatics. Chest 118, 2000, 1327-1331
27. Little S, Chalmers G, MacLeod K, et al. Non-invasive markers of airway inflammation as predictors of oral steroid responsiveness in asthma. Thorax 55, 2000, 232-234.
28. Luvigsdottir D, Janson C, Hogman M, et al. Exaled nitric oxide and its relationshipto airway responsiveness and atopy in asthma. Respir Med 93, 1999, 552-6).
29. Majid H, Kao C. Utility of exhaled nitric oxide in the diagnosis and management of asthma Curr Opin Pulm Med 16(1), 2010: 42-47.
30. Mitsura Munakata. Exaled nitric oxide as a non-invasive marker of airway inflammation. Allergology International. 61, 2012, 365-372.
31. Moody A, Fergusson W, Wells A, et al. Increased nitric oxide production in the respiratory tract in asymptomatic Pacific IsIanders: An associatin with skin prick reactivity to house dust mite. J Allergy Clin Immunol 105, 2000, 895-9.
32. Piаccentini G, Bodini A, Costella S, et al. Eur Respir J15, 2000, 730-734.
33. Pizzichini E, Pizzichini MM, Efhimiadis A, Evans S, Morris MM, Squillace D, Gleich GJ, Dolovich J, Hargreave FE. Indices of airway inflammation in induced sputum: reproducibility and validity of cell and fluid phase measurments. Am J Respir Crit Care Med 154, 1996, 308-317.
33. Robbins RA, Millatmal T, Lassi K, ey al. Smoking cessation is associated with increase in exaled nitric oxide. Chest 112, 1997, 313-318.
34. Redington A, Meng Q, Springall D, et al. Increased expression of inducible nitric oxide sythase and cyclooxygenase-2 in the airway epithelium of asthmatic subjects and regulation by corticosteroid treatment. Thorax 56, 2000, 351-357.
35. Silvestri M., D. Spallarossa, V. Frangova Yourukova, E. Battistini, B. Fregonese, G. A. Rossi. Orally exhaled nitric oxide levels are related to the degree of blood eosinophilia in atopic children with mild-intermittent asthma. Eur Respir J;1999;13:321-326.
36. Salome C, Roberts A, Brown N, et al. Exaled nitric oxide measurements in a population sample of young adults. Am J Respir Crit Care Med 159, 1999, 911-6.
37. Stirling R, Karitonov SA, Campbell D, et al. Increase in exhaled nitric oxide levels in patients with difficult asthma and correlation with symptoms and disease severity despite treatment with oral and inhaled corticosteroids. Thorax 53, 1998, 1030-34.
38. Turner S. Exhaled nitric oxide in the diagnosis and management of asthma. Curr Opin Allergy Clin Immunol 8(1), 2008: 70-6.
39. Van Rensen E, Straathof C, Veselic-Charvat, et al. Effect of inhaled steroids on airway hyperresponsiveness, sputum eosinophils, and exaled nitric oxide levels in patients with asthma. Thorax 54, 1999, 403-408.
40. Verleden G, Dupont L, Verpeut A, Demedts M. The effect of cigarette smoking on exaled nitric oxide in mild steroid-naïve asthmatics. Chest 116, 1999, 59-64.
41. Wang Wen, Huang Ke-wu, Wu , et al. Correlation of eosinophil counts in induced sputum and fractional concentration of exhaled nitric oxide and lung functional in patients with mild to moderate asthma. Chinease Medical Journal 125(17), 2012:3157-3160.
42. Yates DH, Karitonov SA Barnes PJ. Effect of nitric oxide synthase inhibitor and a glucocorticosteroid on exhaled nitric oxide. Am J Res Crit Care Med. 152(3), 1995, 892-6.