д-р Златина Иванова1, доц. Надя Велева2 дм, д-р Павлина Глоговска1 дм, д-р Пламен Павлов1 дм, д-р Цаня Попова3, доц. д-р Явор Иванов1 дм
1Клиника по Пневмология и фтизиатрия, УМБАЛ „Д-р Г. Странски” – Плевен
2Катедра “Медицинска етика, управление на здравните грижи и информационни технологии” – МУ Плевен
3Катедра “Пропедевтика на Вътрешните болести” – МУ Плевен
Въведение
Пациентите с лошо контролирана бронхиална астма (БА) често се хоспитализират поради екзацербация, което поражда значителни разходи за лечението им.
Цел
Да се направи оценка на директните разходи за болнично лечение на пациенти с БА.
Материали и методи
Ретроспективно са проучени 112 пациенти с БА, постъпили в Клиника по пневмология и фтизиатрия, УМБАЛ – гр. Плевен, за периода януари-юни 2014 г. Пациентите са разпределени в три групи: с БА екзацербация (БАЕ), с пневмония и БА (ПБА) и бронхиектазна болест и БА (ББА). Данните са статистически обработени и е направен анализ на директните разходи за лечението.
Резултати
Пациентите с БАЕ са 27 (24.11%), с ПБА 8 (7.14%), с ББА 77 (68.75%). Установи се, че пациентите в групата с БАЕ са значително по-млади от пациентите от другите две групи (F= 4.55; p=0.0127). При сравнение между изчислените стойности и цените на клиничните пътеки (НЗОК 2014) се установи: в групата БАЕ – среден приход от 30.48 лв. на пациент, в другите две групи – дефицит от 131.45 лв. на пациент за групата ПБА и 78.17 лв. в групата с ББА.
Заключение
Финансирането, определено за болнично лечение на пациентите с БА и насложена инфекция (пневмония или бронхиектазна болест), е недостатъчно и води до финансов дефицит в болничния бюджет.
Въведение
В България бронхиалната астма (БА) е едно от най-честите хронични белодробни заболявания. Тя засяга около 9% от възрастното население, а при деца достига и по-високи стойности – около 15%[1].
Пациентите с лошо контролирана астма често се хоспитализират поради екзацербация, което поражда значителни разходи за лечението им[2]. В миналото контролът и тежестта на астмата, като понятия, са се припокривали, но днес се приема, че тежестта на астмата отразява интензивността на болестния процес. Така някои пациенти с тежко протичаща астма могат да имат добър контрол върху заболяването, докато други с леко протичаща астма могат да бъдат с лош контрол и чести екзацербации. Логично е да се очаква, че при пациенти с тежко протичаща БА по-трудно се постига контрол върху заболяването, но с подходящо лечение и сътрудничество от страна на пациента може да се постигне пълен контрол върху заболяването. За оценка на степента на контрола на астмата са разработени редица въпросници – бързо и лесно попълващи се, но с различно ниво на чувствителност и специфичност. Най-често използваните са Asthma Control Questionnaire (ACQ), Asthma Control Test (ACT), Asthma Therapy Assessment Questionnaire (ATAQ)[3].
Наблюдението и лечението на пациентите с БА се провежда в амбулаторни условия. При екзацербация се преценява необходимостта от болнично лечение. Част от критериите за болнично лечение на пациенти с БА са: застрашаващ живота пристъп или/и наличие на рискови фактори (бременност, психически заболявания, друга хронична патология, преживяна механична вентилация по повод астматичен пристъп, преживяна хоспитализация поради астма в интензивно отделение), остра или остра върху хронична дихателна недостатъчност, пациенти със среднотежък астматичен пристъп- ФЕО1<80% от предвидения, незадоволително повлияване от започнато лечение в амбулаторни условия, чести нощни пристъпи (>5 седмично) и ФЕО1 – 50-80%[4].
Източници на финансиране на лечебните заведенияв България са: Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), държавният и общинските бюджети, застрахователи,местни и чуждестранни юридически и физически лица[5]. Разходите за болничното лечение на пациентите с БА също се покриват от посочените източници. Разходите, които генерират пациентите с БА, биват директни (разходите на лечебното заведение за медикаменти, консумативи, храна, работна заплата и др.), индиректни (разходите, които се заплащат от пациентите и техните семейства за медикаменти, консумативи и транспортиране, загубата на време, временна нетрудоспособност) и неизчислими (тревогите, болката, страданието и другите травми, свързани със заболяването, които трудно се измерват в икономически категории)[6].
Цел
Целта на настоящото проучване е да се изчислят и оценят директните разходи за болнично лечение на пациенти с БА в УМБАЛ – гр. Плевен през 2014 г.
Материали и методи
Ретроспективно са проучени 112 пациенти с БА, постъпили в Клиника по пневмология и фтизиатрия на УМБАЛ – гр. Плевен за периода януари-юни 2014 г. Пациентите са лица над 18-годишна възраст, въведени по реда на постъпване в клиниката, като повод за хоспитализацията е екзацербация на бронхиалната астма или възпалителен процес на белия дроб (пневмония или бронхиектазна болест) с придружаваща астма. Диагнозата бронхиална астма е поставена чрез съответните клинични и функционални изследвания по време на настоящата или предхождаща хоспитализация или при визита в амбулаторната практика.
Пациентите са разпределени в три групи според диагнозата: с БА – екзацербация (БАЕ), с пневмония и БА (ПБА) и бронхиектазна болест и БА (ББА) (Фиг. 1).
Разходите за лечението са извлечени от болничната информационна система ГамаКонсулт. Направен е анализ на директните разходи за лечението, които са представени като средна стойност от сумата от разходите за леглоден, за медицински консумативи и за медицински услуги на пациентите от трите групи.
Данните са представени и кодирани в табличен вид и обработени със статистическа програма Statgrаphics plus (for Windows version 2.1 6/20/96). Като параметричен тест е използван оne-wayANOVA с posthocLSD тест.
Резултати
В настоящото проучване преобладават пациентите от женски пол – 89 (79.46%), докато мъжете са 23 (20.54%). Разпределението в групите е следното: 27 пациенти (24.11%) с БАЕ, 8 (7.14%) с ПБА, 77 (68.75%) с ББА. На Фиг. 1 е представено схематично разпределението на пациентите в отделните групи.
Фиг. 1. Разпределение на пациентите в отделните групи (в брой и като проценти). БА – бронхиална астма; БАЕ – БА екзацербация; ПБА – пневмония и БА; ББА – бронхиектазна болест и БА.
Средната възраст на пациентите в групата БАЕ е 51.4 (+/- 12.62), в ПБА 63(+/15.05), а в ББЕ групата е 60.27 (+/- 14.21). Установи се, че пациентите в групата с БАЕ са значително по-млади от пациентите от другите две групи (F= 4.55; p=0.0127).
Цените на клиничните пътеки по НРД – 2014 г. са: БА екзацербация (КП №92) – 426 лв., пневмония (КП №91) – 450 лв.; бронхиектатична болест (КП №96) – 700 лв.
Средните разходи за болнично лечение на пациентите с бронхиална астма от трите групи са следните: БАЕ – 395.52 лв.; ПБА – 581.45 лв.; ББА – 778.17 лв. При сравнение между договорните цени и средните разходи по клиничните пътеки се изчисляват следните разлики: в групата на БАЕ средните разходи са по-ниски от договорната цена с 30.48 лв. на пациент, докато в другите две групи се установява дефицит от 131.45 лв. за групата ПБА и 78.17 лв. за групата с ББА. Данните със средните стойности на разходите са обобщени в Табл.1.
Табл. 1. Договорни цени* и средни разходи по клинични пътеки №91, №92 и №96 за 2014 г. (в лв.).
Група |
БАЕ (КП №92) |
ПБА (КП №91) |
ББА (КП №96) |
Цена на КП (лв.) |
426.00 |
450.00 | 700.00 |
Средни разходи на КП (лв.) |
395.52 |
581.45 | 778.17 |
Разлика (лв.) |
+30.48 |
-131.45 |
-78.17 |
*НРД 2014 г.
Дискусия
От проведеното проучване се установи, че по-възрастните пациенти с БА и насложено друго белодробно заболяване (в случая пневмония или бронхиектазна болест) пораждат повече разходи за лечението си спрямо астматиците, хоспитализирани заради водеща екзацербация на астмата.
Астмата в напреднала възраст може да се разглежда като новопоявило се заболяване или като състояние, което е възникнало още в млада възраст. Заболеваемостта от астма в напреднала възраст варира от 4 до 13%[7]. Възможно е реалната заболеваемост да е по-висока, поради недиагностициране на всички случаи или припокриване с други заболявания, най-често сърдечно-съдови[8]. Астмата, възникнала в напреднала възраст, се характеризира с по-тежко протичане, по-малка обратимост и по-често засягане на женския пол[7]. При възрастни намалената физическа активност е предиактивен фактор за бронхиална хиперреактивност (данни от изследването ECRHS-II)[9]. Белодробната функция се понижава с напредване на възрастта поради намалена функция на респираторните мускули, намалена подвижност на гръдната стена, загуба на еластичност с повишаване на остатъчния обем, което в крайна сметка води до намален отговор към бронходилататори и глюкокортикостероиди. Настъпват и промени в имунитета – повишават се паметовите Т-лимфоцити и броят на неутрофилите, понижава се функцията на В-лимфоцитите, а еозинофилите не променят своята функционалност[8]. Като се има предвид състоянието на имунната система на възрастните пациенти, респираторните инфекции се оказват важна причина за екзацербациите на БА. Едни от най-честите вирусни причинители на екзацербаците на БА са риновирусите, а от бактериалните – M. pneumoniae и C. pneumoniae[10]. Смъртността от астма нараства с напредване на възрастта[7].
Едновременното присъствие на БА и бронхиектазии може да се определи като множествено хронично състояние (МХС). МХС е състояние, при което две или повече хронични заболявания се наблюдават при един и същ човек. МХС се свързва с преждевременна смъртност, намалена работоспособност и високи здравни разходи[11].
Наличието на съпътстваща патология увеличава броя посещения поради екзацербация на БА в ЦСМП (Център за спешна медицинска помощ) в САЩ с 20%[11], което от своя страна увеличава разходите по лечението на тези пациенти. Рискът от предотвратимо усложнение или хоспитализация се увеличава с броя на съпътстващите заболявания[12].
Разходите, които пораждат пациентите с БА, до голяма степен зависят от нивото на контрол на заболяването. Проведено е проучване във Франция и Испания, което е потърсило връзката между контрола върху БА, разходите за лечението и качеството на живот. Пациентите с контролирана астма и в двете страни пораждат най-малко разходи, докато за пациентите с неконтролирана астма са необходими допълнително около €450 и €400 на пациент за тримесечие за Франция и съответно за Испания. Също така се установило, че по-възрастни пациенти (над 65-годишна въраст) по-често са с неконтролирана астма[2] и затова за тях са необходими повече разходи за здравни грижи.
При възрастните болни с БА и насложена съпътстваща белодробна болест (пневмония или бронхиектазна болест) се установи дефицит между финансирането за тяхното лечение и реалната цена. Основната причина за скъпото им лечение е необходимостта от венозно антибиотично лечение. Трябва да се има предвид, че това са възрастни болни, често с много придружаващи заболявания, които изискват внимателен подбор и максимално подходящ антибактериален препарат. Често в клиничната практика се налага добавянето и на втори антибактериален препарат (особено при лечението на пациенти с бронхиектатична болест) или преоценка на първоначално започнатото лечение, което допълнително увеличава разходите. Лечението на пациентите с астма и насложена съпътстваща друга белодробна патология (пневмония или бронхиектазии) изисква и по-продължително болнично лечение – 6 дни минимален болничен престой при пациенти с пневмония и 7 дни за пацинети с бронхиектазии (в сравнение пациетите с БАЕ са с четири дни минимален престой). Тези „допълнителни” два дни за ПБА и три дни за ББА силно се отразяват върху крайните разходи за лечението на пациентите с БА, изразени като допълнителени леглодни, разходи за медицински услуги и консумативи.
Заключение
Финансирането, определено за болнично лечение на пациентите с бронхиална астма и насложена инфекция (пневмония или бронхиектазна болест), с цените на клиничните пътеки през 2014 г., е недостатъчно. Ограничение на клиничните пътеки като инструмент за финансиране е именно неспособността им да отразяват тежестта на отделния случай, придружаващите заболявания и усложненията. Освен това цената на клиничната пътека не отразява разходите на различните типове болници, а е унифицирана на национално ниво. Това допълнително натоварва болничния бюджет и води до задълбочаване на финансовия дефицит.
Книгопис:
- Я. Иванов Бронхиална астма във Вътрешни болести – Първа част. Учебник за студенти по медицина под ред. на проф С.Тишева, изд. център МУ-Плевен 2013 стр. 351.
- Doz M, Chouaid C, Com-Ruelle L, Calvo E, Brosa M, Robert Jetal. The Association Between Asthma Control, Health Care Costs, and Quality of Life in France and Spain BMC Pulm Med. 2013;13(15).
- PaulO’ByrneAsthmacontrolinGlobalAtlasofAsthma, editorsCezmiAkdis, IoanaAgache, 2013, p.130.
- http://www.nhif.bg/web/guest/233 , Приложение №16 „Клинични пътеки“, KP 92-2014.doc, актуален линк към 13.10.2014.
- http://www.nhif.bg/web/guest/66Закон за лечебните заведения, Глава дванадесета Финансиране на лечебните заведения, чл.96 ал 1-4, актуален линк към 14.10.2014г.
- Драмънд, М. и кол. Методи за икономическа оценка на здравни програми. Изд. Медицина и физкултура, София. 2007, стр. 32.
- LedfordD. AsthmaintheelderlyinGlobalatlasofAsthmaeditorsCezmiAkdis, IoanaAgache, 2013, p. 60.
- Reed C. Asthma in the elderly: Diagnosis and management J Allergy Clin Immunol 2010; 126 (4): 681-687
- Владимир ХоджевХОББ и астма – поглед отвъд белитедробове InSpiro 2010; 1 (9).
- JacksonD, JohnstonS, Asthma exacerbations in Global atlas of Asthma editors Cezmi Akdis, IoanaAgache, 2013, p. 110.
- Patel М, Janevic М, Heeringa S, Baptist A, Clark NAn Examination of Adverse Asthma Outcomes in U.S. Adultswith Multiple Morbidities Ann Am Thorac Soc 2013, 10(5):426-431.
- Wolff JL, Starfield B, Anderson G Prevalence, expenditures, and complications of multiple chronic conditions in the elderly Arch Intern Med 2002;162:2269-2276.