проф. д-р Мария Малинова
Катедра „Акушерски грижи”, ФОЗ-МУ, гр. Пловдив
Човешкият микробиом или чревна микрофлора се състои от живи външни организми в гастроинтестиналния тракт, съставен от бактерии, вируси, протозоа и гъби. Микробите в стомашно-чревния тракт играят важна роля за нашето здраве чрез синтеза на витамини, амино-киселини, както и много метаболитни суб-продукти, като късоверижни мастни киселини, служещи като енергиен ресурс на чревния епител, който укрепва чревната бариера и нашата имунна система[1].
Освен като място, където ние абсорбираме всичко необходимо от нутриентите, за да живеем, има и други причини, заради които чревната флора (микробиомът) е толкова важна:
Чревният микробиом осигурява интегритета на чревния епител, предпазвайки преминаването на бактериите извън чревната стена, което може да причини системно възпаление.
- Чревната флора е резервоар на нашата имунна система и ЧМБ влияе на имунната ни система.
- По оста ЧМБ–мозък, чревната флора променя секрецията на трансмитери като серотонина, който влияе на настроението ни.
- Здравето и разнообразието на чревната флора влияе върху черния ни дроб, което е важно за редица негови функции, включително детоксикация от хормони (и приети с храната) и лекарства.
- Намалената чревна флора може да доведе до чувствителност към храни, по-късно водещо до възпаление и малабсорбция на храната.
- Нездравословната диета и прекомерният стрес влияят негативно върху микробиома, водещи до нарушен циркаден ритъм (сън/бодърстване).
- Здравата чревна флора и микробиом са важни за организма ни, защото нарушенията им са свързани с много сериозни заболявания като карциноми и диабет тип 2.
Масата на чревните бактерии при възрастни хора е около 1-2 kg[2]. Различните хора имат твърде различен състав на микроби, но индивидуалният състав е значително постоянен. Под влияние на различни фактори могат да настъпят промени. Антибиотичното лечение може да окаже силен ефект върху ЧМБ. Нарушаването на чревното равновесие от антибиотиците може да доведе до повече от 90% промяна в анализираните метаболити като жлъчни киселини, ейкозаноиди и стероидни хормони[1,3].
Нови данни за оста
Чревна флора (микробиома) – Естрогени
Чревната флора – микробиом (ЧМБ) надхвърля обичайната си роля, която има за стомашно-чревния тракт (СЧТ) поради възпалителните и метаболитни промени, които настъпват при нарушаване на разнообразието от микроорганизми. Заедно с това микросветът на СЧТ на организма повлиява върху ЧМБ. Чревният микробиом играе важна роля в регулирането на естрогенните нива. Той влияе върху риска от развитие на естроген зависими заболявания като ендометриоза, ПКЯС, миома, карцином на гърдата и простатен карцином. Връзката между ЧМБ и естрогенните нива показва, че корекцията на дисбиозата може да е ключът към предпазване и профилактика, дори и за възстановяване на естроген-зависимите състояния. Научните изследвания демонстрират, че ЧМБ регулира много аспекти на човешката физиология, вкл. пропускливостта на червата, абсорбцията на нутриенти от храната и имунитета. В последните години все повече проучвания доказват, че чревните микроорганизми имат изключително значение за регулиране нивата на циркулиращите естрогени[2].
Чревният бактериален микробиом включва и Естроболома
Plottel и Blaser определят естроболома като “съвкупност от чревни бактериални видове, чиито продукти са в състояние да метаболизират естрогените”[4]. Приема се, че естроболомът при жената играе ключова роля в редица хормонални разстройства, включващи карцином на гърдата, ендометриален и овариален карцином. Най-важни за метаболизма в естроболома са бактерии, секретиращи глюкоронидазни ензими (GUS)[5].
Естроболом и ентерохепатална циркулация на естрогените
Естрогените първоначално се секретират от яйчници, надбъбречни жлези и мастна тъкан. Те циркулират в кръвообращението свободни или свързани с белтък – секс хормон свързващ глобулин (SHBG).
фигура 1: Естроболом и ентерохепатална циркулация на естрогените[4]
Най-напред претърпяват метаболизиране в черния дроб, където естрогените и техните метаболити се конюгират. Конюгираните естрогени се елиминират от тялото чрез метаболитна конверсия до водно-разтворими молекули, които се екскретират с урината или с жлъчката във фекалиите (Фиг. 1). Конюгираните естрогени, екскретирани в жлъчката, могат да се деконюгират от бактерии на червата, притежаващи ß-глюкоронидазна активност (в състава на „естроболом”). Бета-глюкоронидазата е ензим, който деконюгира естрогените в техните активни форми.
Това води до реабсорбция на естрогените в циркулацията. Циркулиращите естрогени оказват своя ефект върху таргетните органи, вкл. гърда и ендометриум, като стимулират клетъчния растеж и пролиферация. Като променя ентерохепаталната циркулация на естрогените, естроболомът засяга както екскрецията, така и циркулацията на естрогените. От друга страна, съставът на естроболома може да се промени от антибиотици, други медикаменти и диета, които модулират неговата функционална активност[5,6].
Чревните глюкоронидазни ензими в гастроинтестиналния тракт деконюгират естрон-3 и естрадиол-17-глюкорониди до агликоген естрон и естрадиол. Така ß-глюкоронидазната активност води до поява на активни, несвързани естрогени, способни да се свързват с естрогенните рецептори и да повлияват на естроген-зависимите физиологични процеси. Само свободните, несвързани естрогени са биологично активни. Високите нива на естрогените в кръвообращението водят до различни хормонални разстройства, хиперплазия на ендометриума, миома, ендометриоза, карцином на гърдата. Повечето конюгирани естрогени са свързани с гликопротеина – Sex Hormone Binding Globulin (SHBG) синтезиран в черния дроб. SHBG е гликопротеин, който има афинитет за обвързване с молекулите на половите стероидни хормони тестостерон и естрадиол (естроген).
По-голямата част от тесто–стерона и естрадиола циркулират в кръвообращението, свързани със SHBG или в по-редки случаи с албумина – водноразтворим протеин. Ниските нива на секс-хормон-свързващ глобулин (SHBG) са свързани с повишен риск от диабет тип 2 и при двата пола. Те са свързани с развитието на метаболитен синдром (МТС). Високите нива на естрогените са свързани с редица гинекологични заболявания и карциноми, както и с по-малко известни естроген-медиирани заболявания като метаболитен синдром (МТС)[6].
Чревна микрофлора и хомеостаза
Епителната чревна бариера се състои от здрави, разнообразни микроорганизми, състоящи се главно от четири типа: Bacteriodetes, Firmicutes, Actinobacteria и Proteobacteria. Балансираният бактериален състав е ключът към поддържане на чревния имунитет и хомеостаза. Здравият ЧМБ се състои от >90% от видовете Bacteroidetes и Firmicutes. Не само проста комбинация от изобилни Bacteroidetes и Firmicutes е отговорна за нормална хомеостаза на ЧМБ. Ниското съотношение Firmicutes/Bacteroidetes (F/B) например корелира със здрави, но слаби хора, в сравнение с такива със затлъстяване. Метаболитният профил също е ключов компонент на микробиотната хомеостаза в чревното съдържимо[7].
Дисбиоза
Нарушеният баланс на ЧМБ се определя като дисбиоза и води до патофизиологични последствия. Дисбиозата нарушава хомеостазата чрез намаляване на бактериалното разнообразие и повишено съотношение F/B. То, от своя страна, води до възпалителен отговор и нарушен метаболитен профил, отговорен за нормалното функциониране на чревния епител. Интегритетът на чревния епител и бариерната му функция се повлияват от дисбиозата чрез връзките клетка-клетка, водещо до повишена пропускливост на чревната стена[6,7].
Клинично приложение
ЧМБ влияе на организма чрез секретираните метаболити в кръвообращението. Промените в състава на микробиома оказват значителен ефект за развитието на хронични заболявания[8]. Промени в ЧМБ могат да причинят естрогенен дефицит, тясно свързан със затлъстяване и метаболитни нарушения при менопаузални жени. Дори напоследък ЧМБ се приема като възможен терапевтичен таргет с оглед метаболитни разстройства в годините след менопауза[1].
Затлъстяване и метаболитен синдром
Затлъстяването и други маркери на МТС са значително по-чести при постменопаузални жени (ПМЖ). Това означава, че затлъстяването е свързано с по-ниски нива на циркулиращите естрогени при ПМЖ. Но естрогенните нива не зависят само от нивото на тяхната ендогенна секреция. Както вече споменахме, метаболизмът на циркулиращите естрогени и фитоестрогени, се медиира от ЧМБ[8].
ЧМБ и диабет
Greiner et al. доказват, че ЧМБ е регулатор на диабетната автоимунност и глюкозен метаболизъм, допускайки, че промените в микробния метаболизъм могат да участват в патогенезата на диабет тип 1[7]. Проучвания съобщават, че Bifidobacterium, Bacteroides, Faecalibacterium, Akkermansia и Roseburia са негативно свързани с развитието на диабет тип 2, докато Ruminococcus, Fusobacterium и Blautia имат позитивна връзка с диабет тип 2. Авторите приемат, че потенциални молекулярни механизми на микробиота влияят за възникването и прогресирането на диабет тип 2[9].
Фитоестрогени и ЧМБ
Фитоестрогените също се явяват обещаващи терапевтични молекули в борбата с МТС чрез тяхната връзка с естрогенните рецептори[7].
Чревната дисбиоза е свързана с естроген-зависими заболявания.
Eстрогените играят важна роля в човешкото тяло. Те регулират:
- Разпределението на мастните депа.
- Диференциацията на адипоцитите.
- Репродуктивната функция при жената.
- ССС.
- Костният търновър.
- Клетъчната репликация.
Чревната дисбиоза има потенциала да променя естроболома, да нарушава естрогенната хомеостаза и да подпомага развитието на хронични болести[6,7].
Eндометриоза (Е)
Eндометриозата е естроген-зависимо заболяване. Характеризира се с растеж на ендометриум извън маточната кухина. Развитието се свързва с чревна дисбактериоза. Ендометриоза най-често се наблюдава при пременопаузални жени и е свързана с хиперпролиферативно състояние, подсказващо, че болестта се медиира от високи естрогенни нива[10].
Mикробиом при жени с ендометриоза (Е)
Естроболомът при жени с Е може би има по-голям брой beta-glucuronidase-продуциращи бактерии, водещи до повишени нива на циркулиращите естрогени, отговорни за Е[6]. Автори на проучване при жени с Е откриват 36 бактериални вида, значително различни при жени с Е от тези в контролната група. Е е свързана с повишени нива на Proteobacteria, Enterobacteriaceae, Streptococcus и E. coli в чревната флора. Firmicutes и Gardnerella също се асоциират с Е[11]. Промяна в ЧМБ (ниски концентрации на lactobacilli и по-високи нива на Gram отр. бактерии) се открива при проучване на Е, макар механизмите на тази връзка да остават все още неясни[12].
Gonadotropin Releasing Hormone Agonist (GnRHa) стимулира секрецията на ФСХ и ЛХ, като по този начин потиска естрогенната продукция и се прилага за лечение на свързаната с естрогените Е. Интересно е, че GnRHa оказва ефект върху локалния микробиот на матката, демонстрирайки възможностите на хормоналната регулация да промени състава на микробиота[13].
Ендометриоза и миома
ЧМБ при пациентки с Е и миома на матката има много β-glucuronidase секретиращи бактерии, което води до повишени нива на естрогенови метаболити. Дисбиоза на влагалището и ендометриума, изразена с намаление на Lactobacilli и повишаване на патогенните gram (-) негативни бактерии, се открива при жени с Е и миома и по-нататък може да се свърже с хормонален дисбаланс. Според тези данни терминът “eстроболом” трябва да включва микробите както в чревен тракт, така и в женския репродуктивен тракт[13,14].
Хипотезата за бактериална контаминация
Проучвания от последните години намират, че развитието на микробите в ендометриума е тясно свързана с ендометриозата. Plous et al. предлагат хипотезата за бактериална контаминация като нова концепция за етиологията на ендометриозата[10]. Moini et al. намират, че понякога Gram (-) бактерии преминават през цервикалния канал и мигрират от влагалището към ендометриума, замърсявайки менструалната кръв, водят до натрупване на токсини в перитонеалната течност и развитие на ТВБ[10]. Микробиомът има отношение към патогенезата на ендометриозата.
Дисфункционалният имунен отговор играе значителна роля за патологичните промени в организма, като има доказателства, че ЧМБ може да промени имунния отговор при ендометриоза[11]. Възпалителните фактори (IL-6, IL-10, IL-13 и TNF-α) са в значима корелация с Е, усложнена с инфертилитет. Някои автори стигат до извода, че възпалителните фактори (IL-6, IL-10, IL-13 и TNF-α) могат да се използват като референтни показатели в диагнозата на Е, усложнена с инфертилитет[14].
ЧМБ като диагностично средство
Липсата на не-инвазивно диагностично изследване е голяма дилема за откриването на ендометриозата. Khan et al. съобщават за значително повишено ниво на E. Coli в менструалната кръв при жени с овариална ендометриоза и повърхностни перитонеални ендометриозни лезии[13]
Може ли балансирането на микробиома да е нов път за лечение на естроген-зависими болести?
При нормален ЧМБ, естроболомът секретира точното количество beta-glucuronidase за поддържане на естрогенната хомеостаза. Когато се развие дисбиоза, beta-glucuronidase активност може да се промени. Tова води или до недостиг или до прекомерно ниво на свободни естрогени, като във втория случай повишава риска от развитие на естроген-зависими патологии.
Дисбиоза и естроген-зависими карциноми
Повишените нива на естрогените се свързват с редица карциноми като ендометриален, цервикален (аденокарцином), овариален, простатен карцином и карцином на гърдата.
Съставът на чревната флора е променен при много от тези карциноми[15]. Приема се, че промените в естроболома са ключът към развитието им. Чревният микробиом деконюгира естрогените чрез бактериалната секреция на β-glucuronidase[16]. Това позволява на свободните естрогени да се свържат с естрогенните рецептори. Естрогенните рецептори активират клетъчната пролиферация, характерна за ендометриална хиперплазия, ендометриален карцином и карцином на гърдата. Ендометриалният карцином е свързан с ЧМБ при затлъстяване[17].
Поликистозeн яйчников синдром (PCOS)
Поликистозният яйчников синдром (PCOS) също се стимулира от нарушения естроболом. Bacteroides са ключов микробен биомаркер при PCOS и има диагностично значение. Чревната дисбиоза може да причини инсулинова резистентност. Активирането на чревния фарнезоид X рецептор (FXR) подобрява глюкозния метаболизъм при поликистозни яйчници[18,19].
Жените с PCOS имат излишък от андрогени, свързани с естрогените, както и променен ЧМБ[20]. Изследователите приемат, че промененият ЧМБ при жени с PCOS може да причини увеличена андрогенна биосинтеза и намалено естрогенно ниво чрез намалената активност на бактериите с beta-glucuronidase ензими[21].
На Фиг. 2 е показана връзката между хиперандрогенизъм (ХА), чревна флора (ЧМБ) и метаболитен синдром (МБС). ХА се свързва с дисбиоза на ЧМБ, включително промени в разнообразието на чревните бактерии и относително превалиране на някои от тях. При жени с PCOS, диагностицирани с ХА и овариална дисфункция, по-често се среща метаболитна дисфункция, включително наднормено тегло, инсулинова резистентност (IR) и дислипидемия, независимо от боди мас индекса (BMI).
фигура 2: Връзка между хиперандрогенизъм (ХА), чревна флора (ЧМБ) и метаболитен синдром (МБС)
Чревната дисбиоза е свързана със затлъстяване, инсулинова резистентност и нарушен липиден метаболизъм при метаболитен синдром, диабет тип 2, неалкохолна стеатоза на черния дроб и PCOS[22,23]. Интересно е, че модулирането на ЧМБ чрез фекална трансплантация на микробиота (FMT) подобрява еструс цикъла и намалява андрогенната биосинтеза при модел на PCOS при опитни животни, показвайки, че модулирането на естробиома може да е подходящо при лечение на PCOS. Проучвания доказват, че прилагането на пре- и пробиотици модулират ЧМБ, и дори подобряват симптомите на PCOS. Положителните резултати върху репродукцията и метаболитните изяви на поликистозните яйчници от лечение с диетични фибри, пробиотици (такива, съдържащи Bifidobacterium и Lactobacillus), малки молекули, вкл. жлъчни киселини и антиинфламаторни цитокини показват, че това е област, заслужаваща бъдещи изследвания[6].
Кои фактори нарушават естроболома?
Диетата и начинът на живот са най-честите фактори, нарушаващи ЧМБ и имат способността да нарушават и естроболома (ЕБМ). Антибиотиците и хормоналните контрацептиви повлияват и променят както ЧМБ, така и естрогенните нива в тялото. Това предполага, че те оказват страничен ефект върху ЕБМ[23,24]. Диетата е от решаващо значение за промяна в ЕБМ. Много проучвания доказват, че диетата значително влияе върху ЧМБ. ЕБМ, като част от общата микробиота, също се влияе от храната, която избираме да консумираме[25].
Може ли балансирането на ЧМБ да бъде нов път за лечение на естроген-зависимите заболявания? Добавянето на различни Lactobacillus пробиотици нормализира еструс цикъла при опитни животни и намаляват тестостероновата биосинтеза при животински модели на PCOS[20]. При животински модел на Е, Lactobacillus gasseri подтиска растежа на ектопичната тъкан, която е естроген стимулирана[26]. Пробиотиците, храните с олигозахариди могат да възстановят здравословния естрогенен баланс. Натуралното ленено масло също намалява чревната β-glucuronidase активност[27].
Карциномът на гърдата не е единственият карцином, чувствителен към лененото масло или неговите компоненти в храната. Карциномът на простатата, белият дроб, дебелото черво, яйчниците, ендометриумът, хепатоцелуларният карцином и аденокарциномът на маточната шийка също се потискат от лененото масло[28]. Проучвания доказват, че прием на пробиотици модулира естроболома и възстановява обратно естроген-зависимите патологични състояния. Те са прост и нескъп начин да се постигне това[12]. Прилагането на пробиотици е ключът за влияние върху естроболома и възстановяване на дисбиозата.
книгопис:
1. Kolatorova L., Lapcik O., Starka L. Phytoestrogens and the Intestinal Microbiome. Physiol. Res. 2018, 67 (Suppl. 3): S401-S408.
2. Sender R., Fuchs S., Milo R. Revised estimates for the number of human and bacteria cells in the body.PLoS Biol 2016, 14: e1002533.
3. Rizzetto L., Fava F., Tuohy K.M., et al. Connecting the immune system, systemic chronic inflammation and the gut microbiome: The role of sex. J of Autoimmunity 2018, 92:12-34.
4. Plottel C.S., Blaser M.J. Microbiome and malignancy. Cell Host Microbe. 2011, 10:(4):324–335.
5. Ervin S.M., Li H., Redinbo M.R., et al. Gut microbial-glucuronidases reactivate estrogens ascomponents of the estrobolome that reactivate estrogens. J Biol Chem. 2019, 294:(49):18586–18599.
6. Baker J.M., Al-Nakkash L., Herbst-Kralovetza M. M. Estrogen–gut microbiome axis: Physiological and clinical implication. Maturitas 2017, 103:45–53.
7. Greiner T.U., Hyötyläinen T., Knip M., et al. The Gut Microbiota Modulates Glycaemic Control and Serum Metabolite Profiles in Non-Obese Diabetic Mice. PLoS ONE 9:(11): e110359.
8. Chen Q., Wang B., Wang S. , et al. Modulation of the Gut Microbiota Structure with Probiotics and Isoflavone Alleviates Metabolic Disorder in Ovariectomized Mice. Nutrients. 2021, Jun; 13:(6): 1793.
9. Gurung M., Li Z., You H., et al. Role of gut microbiota in type 2 diabetes pathophysiology. EBio Medicine 2020, 51: 102590
10. Laschke M.W., Menger M.D. The gut microbiota: a puppet master in the pathogenesis of endometriosis? Am. J. Obstet. Gynecol. 2016, 215:(1):68 e61–e64.
11. Leonardi M., Hicks C., El-Assaad F., et al. Endometriosis and the microbiome: a systematic review. BJOG 2019; https://doi.org/10.1111/1471-0528.15916.
12. Bailey M.T., Coe C.L. Endometriosis is associated with an altered profile of intestinal microflora in female rhesus monkeys, Hum. Reprod. 2002, 7:(7):1704–1708.
13. Khan K.N., Fujishita A., Masumoto H., et al. Molecular detection of intrauterine microbial colonization in women with endometriosis. Eur. J. Obstet. Gynecol. Reprod. Biol. 2016, 199:69–75.
14. Wang M.X.-M., Ma Z.Y., Song N. Inflammatory cytokines IL-6, IL-10, IL-13, TNF-a and peritoneal fluid flora were associated with infertility in patients with endometriosis. Eur Rev Med Pharmacol Sci 2018, 22:2513–2518.
15. Kwa M., Plottel C.S., Blaser M.J., et al. The Intestinal Microbiome and Estrogen Receptor–Positive Female Breast Cancer, JNCI: J of the National Cancer Institute, 2016, 108:(8):029.
16. Gonzalez-Bosquet, J., Pedra-Nobre, S., Devor, E.J., et al. Bacterial, Archaea, and Viral Transcripts (BAVT) Expression in Gynecological Cancers and Correlation with Regulatory Regions of the Genome. Cancers 2021, 13:1109. https://doi.org/10.3390/cancers13051109
17. Borella F., Carosso A.R., Cosma S., et al. Gut Microbiota and Gynecological Cancers: A Summary of Pathogenetic Mechanisms and Future Directions. ACS Infect. Dis. 2021, 7:(5):987–1009.
18. Yang Y.-L., Zhou W.-W., Wu S., et al. Intestinal flora is a key factor in insulin resistance and contributes to the development of polycystic ovary syndrome. Endocrinology 2021, Jun 19;bqab118.
19. Yang Y.-L., Zhou W.-W., Wu S., et al. Intestinal flora is a key factor in insulin resistance and contributes to the development of polycystic ovary syndrome. Endocrinology 2021, Jun 19;bqab118.
20. Guo Y., Qi Y., Yang X. et al. Association between Polycystic Ovary Syndrome and Gut Microbiota. PLoS ONE 2016, 11:(4): e0153196.
21. Lindheim L., Bashir M., Münzker J., et al. Alterations in Gut Microbiome Composition and Barrier Function Are Associated with Reproductive and Metabolic Defects in Women with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS): A Pilot Study. PLoS ONE 2017, 12:(1): e0168390.
22. Rizk M.G., Thackray V.G. Intersection of Polycystic Ovary Syndrome and the Gut Microbiome.J Endocr Soc. 2021, 5:(2): bvaa177.
23. Velicer C.M., Heckbert S.R., Lampe J.W., et al. Antibiotic Use in Relation to the Risk of Breast Cancer. JAMA. 2004, 291:(7):827–835.
24. Javurek A.B., Spollen W.G., Johnson S.A., et al. Effects of exposure to bisphenol A and ethinyl estradiol on the gut microbiota of parents and their offspring in a rodent model. Gut Microbes. 2016, 7:(6):471-485.
25. Shan J, Sun S, Cheng W, et al. T44: the intestinal flora characteristics of endometriosis and the intervention of traditional Chinese medicine. Am J Reprod Immunol 2018;80:37.
26. Itoh H., Sashihara T., Hosono A., et al. Lactobacillus gasseri OLL2809 inhibits development of ectopic endometrial cell in peritoneal cavity via activation of NK cells in a murine endometriosis model. Cytotechnology. 2011, 63:(2):205-210.
27. Opyd P.M., Jurgonski A., Juskiewicz J., et al. Comparative Effects of Native and Defatted Flaxseedson Intestinal Enzyme Activity and Lipid Metabolismin Rats Fed a High-Fat Diet Containing Cholic Acid. Nutrients. 2018, 10:(9): 1181.
28. Parikh M., Maddaford T.G., Austria J.A., et al. Dietary Flaxseed as a Strategy for Improving Human Health. Nutrients 2019;11:(5):1171.