- И докторите имат нужда от доктор
Още през първия ми месец като специализант, преди повече от 20 години, натрупах изключителен обем от медицински знания относно диференциални диагнози, лечение на сложни пациенти с множество придружаващи заболявания, извършване на манипулации и прочие
прочети виж като PDF - Психическо състояние на лекарите по време на пандемия
Лекарите, това са професионалистите, към които е приковало поглед цялото човечество през изминалите почти 2 години от началото на Ковид-19 пандемията. Това са спасителите, които пренебрегвайки себе си и семействата си, се впуснаха в борбата за милиони човешки животи и продължават да го правят всеки ден.
прочети виж като PDF - Отвъд баланса живот-работа. Разказ на един личен лекар
Балансът между личния живот и работата е от есенциална важност за здравословното състояние на всеки от нас. Той е много трудно постижим, затова динамичното равновесие е това, върху което си струва да се работи. Като лекари, ние често сме на ръба на силите си и не ни остава време да се насладим на дейност, различна от работата ни. За медицинските специалисти е изключително предизвикателство да постигнат този така мечтан баланс, а постигнем ли го, то е за твърде кратък период от време, след което ни се изплъзва сякаш между пръстите. Причините за това са безброй много, включително спешен случай в болницата, поемане на смяна на колега, нов проект, бременност на колега и др. Истински баланс за лекарите не съществува. Не ме разбирайте погрешно, повечето, ако не и всички лекари, обожават работата си и я практикуват с огромно желание и страст. Те предпочитат работата пред много аспекти в личния си живот, т.е. не е непременно вярно, че работата е еквивалент на нещо неприятно, а личния живот – на удоволствие. Поради всички тези условности, аз се фокусирам върху достигане на динамично равновесие между личния ми живот и работната ми дейност. Какво е динамично равновесие? В химията това е момент, в който съотношението на реагенти и продукти остава непроменен в течение на времето. Този химичен термин много правилно описва баланса сред лекарите. За да се поддържат стабилни, качествени и полезни „продукти“ (т.е. работа, лични взаимоотношения, здравословно състояние, хобита), медицинските специалисти имаме нужда от качествени „реагенти“ (т.е. достатъчно сън, физически упражнения, лично време, правилна диета), за да поддържаме системата в оптимално равновесие. Разбира се, ще има моменти, в които „продуктите“ ще изместят равновесието в насока „работа“, но за да разгърнем пълния си потенциал като лекари, учители, ментори, майки, партньори и приятели eдновременно, запазвайки вътрешното ни динамичното равновесие, имаме нужда от непрестанни „реагенти“. В настоящата статия ще се опитам да ви представя няколко съвета за поддържане на така желаното динамично равновесие:
прочети виж като PDF - Приотизирайте собственото си здраве
В днешно време медицинските специалисти разполагаме с неограничени ресурси от медицинска информация, която е леснодостъпна и е от огромна полза за ежедневната ни практика. Високотехнологичният век, в който живеем и работим, неминуемо носи със себе си както много позитиви от гледна точка на лечение и подобряване на състоянието на нашите пациенти, така и огромна отговорност за нас като специалисти. Медиите и околната среда също допринасят за повишения стрес сред медиците далеч преди да са станали такива, още в началото на медицинското образование. Именно високите очаквания от околните и от нас самите към работата ни довеждат до добре известната вече епидемия, наречена „прегряване“ или burnout. Този психичен срив оставя своите следи върху практиката и пациентите ни. Група американски лекари разработват различни варианти за подобряване на работната среда на медицинските служители. Ясно е, че реформите в медицината изискват години изпитване преди да се приложат в ежедневието. Освен това, за да има промяна в общата картина, първо трябва да настъпи индивидуална промяна във всеки един от нас. Приоритизирането на здравето ни като лекари е първата стъпка. Личното ни благополучие ще се отрази положително върху практиката и върху пациентите ни. В следващите редове ще ви представим нашите 5 принципа и 2 упражнения за избягване на прегряването, които можете да започнете да прилагате още от днес:
прочети виж като PDF