Ефектът от QMR®

666
ГОДИНА: 2023 / БРОЙ: 1

От векове е добре известно, че електроимпулсите пренасят сигнали, които позволяват на тялото ни да работи. Електрическите стимули обикновено се генерират от самото тяло, но те могат да бъдат изкуствено генерирани и приложени чрез биомедицински устройства, проектирани за специфични цели.

В тази връзка, няколко проучвания, проведени в компанията Telea Medical, допринесоха за откриването на нов физичен ефект, наречен квантов молекулярен резонанс (Quantum Molecular Resonance – QMR®). По същество представлява променлив електрически сигнал със специфична честота от 4 до 64 MHz, който е в резонанс, т.е. има същата честота като връзките между молекулите в биологичната тъкан. Енергията се подава към тъканите на кванти, пропорционални на честотата на електрическия импулс. В зависимост от количеството подадена енергия, могат да се постигнат следните ефекти: при по-висок интензитет, респективно по-висока енергия се постига разпадане на връзките на молекулите в тъканта, водещо до атравматично изрязване, при температура под 50°, при което не се наблюдава денатурация на белтъци и изгаряне или разрушаване на тъканните структури.

При по-нисък интензитет, ефектът на “изрязването“ на тъканта се заменя с ефект на “стимулация“, който води до структурни и функционални подобрения, доказани вече при кожа, мускули и стави[1]. Ин витро проучвания показват, че прилагането на QMR® при мускулни тъкани, предизвиква механична стимулация, електрично взаимодействие с клетъчната мембрана и биохимично взаимодействие с клетъчните органели, особено със саркоплазмения ретикулум, което води до подобряване на клетъчния метаболизъм. Повишава се и концентрацията на калциевите йони в клетката, което стимулира калций зависимите метаболитни пътища. Приложението на QMR метода води освен до стимулиране на метаболизма и до естествена регенерация на биологичните тъкани. Това ново откритие обуславя приложението му в естетичната медицина, болковата терапия и физиотерапията. Интересно е да се отбележи, че методът дава забележителни резултати и при лечение на корнеални язви[1].

Последните проучвания доказват, че прилагането на QMR® при синдром на сухото око, подобрява метаболизма на слъзната жлеза и Мейбомиевите жлези, увеличава продукцията им и води до стабилизиране на слъзния филм и намаляване на субективните оплаквания при двете форми на очна сухота. Методът е безопасен и ефективен при лечение на дисфункция на Мейбомиевите жлези[2].

Повечето от прилаганите до момента методи за лечение на очната сухота, водят до лечение на последствията от нарушената продукция на слъзния филм или представляват заместителна терапия с изкуствени сълзи и гелове, но никой от тях не допринася за възстановяване на нормалната физиологична секреция на жлезите[1].

С тази цел компанията Resono Oph­thalmic създава през 2014 г. устройството Rexon-Eye®, което се състои от QMR генератор, оборудван със специална маска с електрод, за оптимално прилагане на лечението върху областта на очите. Rexon-Eye® е патентован в Европа, САЩ, Китай, Република Корея, Южна Африка, Австралия, както и в други страни.

 

REXON-EYE® ТЕРАПИЯ

Устройството Rexon-Eye® се прилага успешно при пациенти, засегнати от двете форми на очна сухота – хипосекретивна, както и хиперевапоративна, или смесен тип[3-6]. Лечението с QMR® способства регенерацията на тъканите и стимулира дейността на жлезите, участващи в производството на слъзния филм. Индукцията на естествените сълзи в по-голям обем и с по-добро качество води до физиологичен ребаланс на слъзния филм със значими резултати от клинична и субективна гледна точка[2].

За разлика от други устройства на пазара, които основно загряват зоната на терапия и единствено облекчават симптомите на заболяването, Rexon-Eye® прилага не просто облекчение, а лечение чрез стимулация на нормалната функция на засегнатите органи.

Устройството Rexon-Eye® може да намери и по-общо приложение при лечението на различни нарушения на очната повърхност. В допълнение към заболяването „сухо око“ (ADDE, EDE или смесен тип), Rexon-Eye® доказва, че е ефективен при значително намаляване на перфорацията на роговицата при животни с алкално изгаряне[7]. В офталмологията се прилага и за успешно лечение на пациенти, засегнати от блефарит, дисфункция на Мейбомиевите жлези, роговични язви или халациони.

 

книгопис:
Книгописът е на разположение в редакцията.

Сподели: