д-р Живомир Панайотов
Кардио център, гр. Бургас
Миокардитът е възпалително заболяване на сърдечния мускул, което може да се дължи на инфекциозни и неинфекциозни фактори. От инфекциозните, вирусите са едни от най-честите причини за миокардит. Много често вирусният миокардит преминава леко и дори незабелязано. В по-редки случаи може да засегне миокарда до такава степен, че да повлияе на неговата помпена функция и в крайни случаи да доведе и до появата на сърдечна недостатъчност.
От появата на Ковид-19 през 2020 г. до сега в нашата практика нерядко идват хора, които са прекарали през последните месеци вирусна инфекция, в повечето случаи – лека или не особено тежка. Водещите им оплаквания са от появила се постепенно обща отпадналост, по-лесна уморяемост и задъхване при обичайни физически натоварвания, неопределен гръден дискомфорт и тежест – от сърцебиене и прескачане на сърцето. Но водещото при всички е, че физическият им капацитет напоследък осезаемо се е занижил и се изморяват много лесно при натоварвания, при които преди това не са имали оплаквания.
Направихме ретроспективен анализ на данните от прегледите на 56 от тези пациенти, посетили Кардиологичен център Бургас за периода от 2021 до 2023 г.
Ехокардиографията при първичния преглед винаги демонстрира долно-гранична или леко занижена помпена функция, като фракцията на изтласкване на лявата камера (ФИ) е най-често от порядъка на 47-52%, при норма при здрави хора над 55%.
Съобразявайки биохимичните процеси за осигуряване на енергия на мускулната клетка и разчитайки на незаменимата роля в тях на Л-Карнитин и Ко-ензим Q-10, които по два различни механизма повишават производството на АТФ, ние прилагахме при всички такива пациенти Фитокардин акут – самостоятелно или с придружаваща кардиологична терапия според индивидуалното състоянието на пациента.
Независимо от тежестта на засягане, възрастта, придружаващите заболявания или съпътстващото лечение, след проведената терапия с Фитокардин Акут при всички пациенти се отчита значимо повишаване на ФИ на лява камера, което е и пряко свързано с повишаване на физическия им капацитет и изчистване на оплакванията им.
Обхванати са 56 лица на възраст от 20 до 81 год., разделени в следните групи.
Първа група пациенти
Първа група пациенти – без придружаващи заболявания и установена диагноза. С оплаквания от тежест в гръдния кош, задух, лесна умора, обща слабост и нисък физически капацитет.
Терапията включва само Фитокардин Акут – до 2 сашета дневно, в период от 1 до 3 месеца.
Със средна стойност на ФИ 50% и средна стойност след приема на Фитокардин Акут 66%.
Втора група пациенти
Втора група пациенти – без придружаващи заболявания и установена диагноза. С оплаквания от тежест в гръдния кош, задух, лесна умора, обща слабост и нисък физически капацитет.
Терапията включва Фитокардин Акут – до 2 сашета дневно, в период от 1 до 3 месеца, с прием на антикоагуланти, бета-блокери, ивабрадин, бримкови диуретици, блокери на калциевите канали, антихипертензивни, вазодилататори и др.
Със средна стойност на ФИ 51% и средна стойност след приема на Фитокардин Акут 66%.
Трета група пациенти
Трета група пациенти – с коронарен ангиопластичен имплант и трансплантат. След прекаран инфаркт, със сърдена недостатъчност или хипертония.
Терапията включва Фитокардин Акут – до 2 сашета дневно, в период от 1 до 3 месеца, с прием на бета-блокери, ивабрадин, бримкови диуретици, блокери на калциевите канали, антихипертензивни, вазодилататори и др.
Със средна стойност на ФИ 44% и средна стойност след приема на Фитокардин Акут 66%.
Четвърта група пациенти
Четвърта група пациенти – с есенциална хипертония.
Терапията включва Фитокардин Акут – до 2 сашета дневно, в период от 1 до 3 месеца, с прием на бета-блокери, блокери на калциевите канали, антихипертензивни и др.
Със средна стойност на ФИ 49% и средна стойност след приема на Фитокардин Акут 67%.
Пета група пациенти
Пета група пациенти – със застойна сърдечна недостатъчност, предсърдно мъждене и трептене.
Терапията включва Фитокардин Акут – до 2 сашета дневно, в период от 1 до 3 месеца, с прием на антикоагуланти, бета-блокери, ивабрадин, бримкови диуретици, блокери на калциевите канали, антихипертензивни, вазодилататори и др.
Със средна стойност на ФИ 40% и средна стойност след приема на Фитокардин Акут 56%.
Тук са разгледани мъже и жени от различните възрастови групи, преди и след приема на Фитокардин Акут (Фиг. 1).
фигура 1: Разпределение по възраст и пол и как се променя ФИ при тези групи
При пациентите с придружаващи заболявания от всички възрастови групи имаме средна стойност на ФИ от 44% преди и 61% след приема на Фитокардин Акут (Фиг. 2).
фигура 2: Придружаващи заболявания – и как се променя ФИ при тези групи
Независимо дали говорим за монотерапия, или терапия с основни медикаменти и добавен Фитокардин Акут, резултатите ни показват повишена ФИ, средно с около 15% (Фиг. 3).
фигура 3: Процент на монотерапия с Фитокардин Акут и процент на съпътстващо лечение и как се променя ФИ в двете групи
Общата графика засяга всички пациенти, участвали в наблюдението, 56 лица на възраст от 20 до 81 год., със средна стойност на ФИ от 48 до 64% след приема на Фитокардин Акут (Фиг. 4).
фигура 4: Обща графика на началната ФИ и тази след приема на Фитокардин Акут
Заключение
Независимо от тежестта на засягане, от възрастта, от придружаващите заболявания или съпътстващото лечение, след проведената терапия с Фитокардин Акут при всички пациенти се отчита значимо до пълно подобряване на ФИ на лява камера, което е и пряко свързано с възстановяване на физическия им капацитет и изчистване на оплакванията им.