д-р Мажена Панова, д-р Георги Богев
ПСАГБАЛ “Света София”, гр. София
Влагалищните инфекции, познати още с термина колпит, вагинит или вулвовагинит (в зависимост дали инфекцията обхваща и външните полови органи) са едно от най-честите заболявания при жените. Те често биват придружавани от дискомфорт в интимната област като парене, сърбеж, зачервяване и др. Инфекциозните причинители биват много и от различно естество като: гъби, вирусни, бактериални и др. Според повечето съвременни проучвания всяка трета жена ще прекара вагинална инфекция в някакъв момент от живота си. Вулвовагинитите могат да бъдат прекарани във всяка възраст. Погрешно на повечето разбирания, за сдобиване с влагалищна инфекция не е задължително да е имало полов контакт. Друг причинител може да е нарушен имунитет на пациента, породен от различно естество.
***
Влагалищните инфекции могат да протекат симптоматично и асимптомно. Най-честите симптоми, съпътстващи вулвовагинитите са зачервяване, парене, сърбежи, сухота, вагинално течение, дискомфорт при уриниране (при инфекции, засягащи и пикочните пътища), болка и парене при полов акт и дори извънменструално кървене. Пациентът може да има както един, така и няколко симптома налице. Често пренебрегвани обаче, оплакванията се задълбочават, затова навременната и бърза реакция както на пациента, така и на лекуващия акушер-гинеколог винаги е от особено голямо значение.
Според причинителите за вулвовагинитите влизат гъбични, бактериални, вирусни и други агенти. Често, независимо от причинителя, симптомите могат да бъдат сходни. Затова разпознаването макроскопски е изключително трудно. Тук идва ролята на микробиологичното изследване, което дава по-голяма яснота за причинителя и вида на инфекцията.
Кандидозите представляват голям дял от инфекциите на влагалището и вулвата. В 95% от случаите причинителят е Candida albicans, по-рядко Candida tropicalis, Candida krusei, Candida glabrata и Candida parapsilosis. Те са широко разпространени в природата. Притежават вегетативни форми (псевдомицел) и размножителни форми (бластоспори). От външната среда те попадат най-често в храносмилателния тракт, където сапрофитират в устната кухина и дебелите черва. Поселяването на влагалището с дрождеподобни гъби настъпва по два метода – автогенен и екзогенен. При автогенния път се касае за нахлуване на гъби по съседство – от ануса (ректо-вагинална контаминация). При екзогенното поселяване гъбите се внасят от инфектиран сексуален партньор – сексуално-трансмисивен път. Те могат да бъдат елиминирани от защитните механизми на влагалището и въобще да не се проявят. При определени условия обаче гъбите усилено се размножават и контаминацията се превръща в инфекция. Такива условия създават:
- Високото гликогенно съдържание на влагалището при бременност, диабет и перорална хормонална контрацепция.
- Потискането на ацидофилната влагалищна флора (при антибиотични лечения).
- При намален локален тъканен имунитет – употреба на кортикостероиди, имуносупресори и имунодефицитни състояния.
При остри инфекции гъбите паразитират по повърхността на влагалищния епител. Метаболитните им продукти причиняват възпалителен процес – оток и засилена ексфолиация на епителния пласт, хипертрофия и оток на стромалните папили с хиперемия на съдовете им. В подлежащата строма се формира възпалителен инфилтрат от левкоцити и плазматични клетки. При хронични инфекции обаче вегетативните форми на гъбите нахлуват в интрацелуларните пространства и дълбоките слоеве на епитела. Инфекциозният процес се задълбочава и се появяват рецидиви. Според начина на протичане на кандидозата тя бива остра и хронична. При острата кандидоза е характерно, че освен влагалището могат да се засегнат вулвата и перинеумът. Най-честите симптоми са силен генитален сърбеж, вулварна дизурия (попаднала върху влагалището урина причинява парене и дискомфорт), засилена влагалищна секреция с неприятна миризма. Обективно малките срамни устни са силно зачервени и оточни, влагалищните стени са огненочервени и по тях се виждат налепи с вид на сметана. Хроничната кандидоза от своя страна се повтаря на чести интервали, като характерно при нея е, че оплакванията се обострят параменструално и след полов акт. Доказването на гъбична инфекция най-често става след взимане на микробиологично изследване. Лечението включва както локално, така и системно приложение на антимикотици[1-3].
Друг причинител на влагалищни инфекции са бактериалните агенти. Те са обобщени под името бактериална вагиноза (БВ). Най-честите причини за възникването на бактериална вагиноза е заместването на лактобацилите във влагалищната флора с Gram (-) или Gram (+) анаеробни бактерии като Gardnerella vaginalis, бактерии от рода Mobiluncus, Atopobium vaginae, бактерии от рода Prevotella, Peptostreptococcus, Mycoplasma hominis и др. Основна причина за възникването на БВ е честата смяна на полови партньори без използване на протективни средства (презервативи) и др. Най-честите оплаквания са цапащ бельото и лошо миришещ генитален флуор. Обективно влагалищните стени са леко зачервени и покрити със сивкав на цвят флуор. Също често срещан симптом е миризмата на риба по време на полов акт. Диагнозата се поставя чрез изследване на нативен препарат и чрез т.нар. аминотест. В нативния препарат се виждат т.нар. Clue Cells – къси кокобацили в голямо количество, които полепват по повърхността на епителните клетки. Аминотестът се прави чрез 10% КОН, като при контакт с влагалищното съдържимо се усеща миризма на риба поради реакцията на калиевата основа с амините, които участват в метаболизма на анаеробните бактерии. За поставяне на диагнозата трябва да има налични поне три от следните симптоми:
- Характерен влагалищен флуор.
- Наличие на Clue cells в нативен препарат.
- pH на влагалището >4.5.
- Миризма на риба при аминотеста с калиева основа.
Лечението при такъв тип инфекции се провежда с антибиотици като Clindamycin, Amoxicilin, Metronidazole и др.[4]
Вагинална трихомоназа е друг вид влагалищна инфекция. Причинява се от Trichomonas vaginalis, който е камшичеста протозоа. Предаването се случва само по полов път, тъй като организмът е неустойчив на външни фактори. Изолира се най-често от влагалище и уретра, като има много неспецифични оплаквания. Обективно се наблюдава еритем и едем на влагалищната лигавица с точковидни хеморагии, малки ерозии и обилно серозно-гноесто течение с неприятна миризма. Други оплаквания са парене и сърбеж, като често се наблюдава мацерация на малките срамни устни. Хроничното протичане на инфекцията може да доведе до стерилитет. Друго усложнение е преминаването на инфекцията в ендоцервицит, което от своя страна води до ерозия на маточната шийка. Според последни проучвания при симптоматични оплаквания секретът е препоръчително да се вземе от задния форникс на влагалищната стена (Grade 1A). Препоръчително е лечението да се проведе поне за седемдневен период, тъй като доста често при по-кратко лечение, то е неефективно. Най-разпространеният препарат за лечение е Metronidazole[5-7].
Микоплазмите и уреаплазмите са други причинители на влагалищните инфекции, като много често те засягат и пикочните пътища. Микоплазмите и уреаплазмите биват много видове, но само няколко от тях са доказани патогени у човека. Най-често срещани са Mycoplasma hominis и Mycoplasma genitalium и Ureaplasma urealyticum. Обикновено, когато инфекцията с такъв тип патоген не е асимптомна е съпътствана с уретрит, цервицит и др. Предаването се осъществява по полов път. Диагнозата се поставя спрямо оплакванията на пациента, които най-често са влагалищно течение, дизурия, понякога и абдоминални болки и взето микробиологично изследване. Лечението се осъществява обикновено с Azithromycin и Doxycycline[8,9].
Хламидиазата е хронично протичаща инфекция, която се предава по полов път и предизвиква различни заболявания на гениталиите като уретрити, ендоцервицити и др. Хламидиите са микроорганизми с междинно положение между вируси и бактерии. Притежават ДНК и РНК, както и рибозоми. Те са паразити, които се развиват в цитоплазмата на клетките, натрупват гликоген и при оцветяване с луголов разтвор се виждат в кафяв цвят. За влагалищни инфекции главният виновник е Chlamydia trachomatis, която причинява тазова възпалителна болест, ендоцервицит, може да промени структурата на вътрешните полови органи и понякога води до стерилитет. Инфекцията се развива напълно в рамките на 3 седмици от заразяването. Диагнозата се поставя най-лесно чрез тестовете за амплификация на нуклеинова киселина (NAAT), влагалищен секрет, цервикален секрет и урина. Лечението се осъществява чрез прилагането на широкоспектърни антибиотици[10,11].
Herpes genitalis и Condyloma acuminata са част от вирусните инфекции, засягащи половите органи.
Гениталният херпес според начина на протичане бива остър или хроничен, като най-често се предава по полов път. Представлява ДНК вирус, който е разделен на два типа – I и II тип. Двата типа съществуват само при човешки организми и не се наблюдават при други животински видове. Първичната инфекция с вируса от тип II става по-късно във възрастта и се свързва с половата активност за разлика от тази на I тип, което става още в детска възраст. От мястото на първичната инокулация вирусът попада в невроните или нервните ганглии. Там той се запазва в латентно състояние през целия живот. Допуска се разпространение на инфекцията и по кръвен път. При една част от провокиращите фактори се развива рецидивна поява на заболяването. Диагнозата е трудна за поставяне, тъй като в повечето случаи липсва симптоматика. Обективно се наблюдават еритем и улцерации на външните гениталии, преминаващи към ануса между 4-7 дни от полов контакт. Пациентите съобщават също за болки в интимната област, сърбеж и дизурия. Обикновено първоначалните лезии преминават в улцерации преди да започнат да заздравяват. Инфекцията с генитален херпес се поставя най-лесно с NAAT тест.
Лечението се води с Ацикловир в различни дозировки, като схемите за лечение варират от тежестта на инфекцията и преценката на лекуващия лекар[12,13]. Condyloma acuminata е генитална инфекция, причинена от човешки папиломавирус (HPV). Познати са над 100 типа HPV, като отговорните за този вид инфекция най-често са тип 6 и тип 11. Откриването на повече от един тип папиломавирус води до по-висок риск от клетъчна дисплазия, което от своя страна води до появата на карциноми. Най-опасните типове са тип 16 и тип 18, които водят до малигненост. HPV инфекцията е най-разпространената полово-предавана инфекция в световен мащаб. Пациентите между 20 и 39 години са най-засегнати от гледна точка на заразяване. Рисковите фактори включва водене на полов живот с голям брой партньори без предпазни средства, прекарана гонорея или хламидия, тютюнопушенето и ХИВ инфекцията. HPV е ДНК вирус, засягащ ядрата на епителните клетки. Той може да не проявява симптоми от няколко месеца до 2 години от момента на заразяване. Геномът на вируса съдържа онкоген, който кодира протеини, стимулиращи клетъчната пролиферация. По този начин вирусът се репликира. За появата на кондиломи отнема период от около 4 месеца след заразяването с вируса.
Обективно се наблюдават профилеративни и леко педикулирани туморовидни образувания на големина от едва забележими до грахово зърно. Повърхността им е бледо розова и зърнесто-верукозна. Като брой обикновено са много. Оставени без лечение, те често нарастват и образуват големи туморовидни образувания. Често от тях се носи неприятна миризма. Има няколко метода за лечение на кондиломи, като те включват локално лечение с различни разтвори, криотерапия с течен азот, както и оперативно лечение, като методът зависи от локацията на кондиломите и предпочитанието на пациента. Само оперативното лечение дава 100% успеваемост за справяне с подобен тип инфекция. Лошо подбраното и неефективно лечение на кондиломите е опасно, тъй като те могат да станат малигнени. В заключение, влагалищните инфекции от всеки тип трябва да бъдат лекувани навреме и ефективно, за да се избегнат по-нататъшни усложнения и за покачване качеството на живот на пациента[14-16].
книгопис:
- Гинекология под редакцията на проф.Илко Карагьозов.
- Pappas PG , Kauffman CA, Andes Det al. . Clinical practice guidelines for the management of candidiasis: 2009 update by the Infectious Diseases Society of America. Clin Infect Dis2009; 48:503–35.
- Pappas PG , Rex JH, Lee Jet al. . A prospective observational study of candidemia: epidemiology, therapy, and influences on mortality in hospitalized adult and pediatric patients. Clin Infect Dis2003; 37:634–43.
- Division of STD Prevention, National Center for HIV, Viral Hepatitis, STD, and TB Prevention, Centers for Disease Control and Prevention.
Wolner-Hanssen P, Kreiger JN, Stevens CE, et al. Clinical manifestations of vaginal trichomoniasis. JAMA 1989; 261:571–576. - Fouts AC and Kraus SJ. Trichomonas vaginalis: reevaluation of its clinical presentation and laboratory diagnosis. J Infect Dis 1980; 141: 137–143.
- Hollman D, Coupey SM, Fox AS, et al. Screening for Trichomonas vaginalis in high-risk adolescent females.
- Haggerty, CL, Taylor, BD. “Mycoplasma genitalium: an emerging cause of pelvic inflammatory disease”. Infect Dis Obstet Gynecol. vol. 2011. 2011. pp. 959816(A review of the evidence for an association between M. genitalium and PID).
- Larsen, B, Hwang, J. “Mycoplasma, Ureaplasma, and adverse pregnancy outcomes: a fresh look”. Infect Dis Obstet Gynecol. 2010.
- Oriel, J., G. Ridgeway. Genital infections by C. trachomatis, London, Arnold 1982.
- Workowski KA, Bolan GA; CDC. Sexually transmitted diseases treatment guidelines, 2015. MMWR Recomm Rep 2015;64.
- Genital herpes: CDC detailed fact sheet. U.S. Centers for Disease Control and Prevention.
- Genital herpes. Sexually Transmitted Infections Treatment Guidelines, 2021. U.S. Centers for Disease Control and Prevention.
- O’Mahony C, Gomberg M, Skerlev M, Alraddadi A, de Las Heras-Alonso ME, Majewski S, Nicolaidou E, Serdaroğlu S, Kutlubay Z, Tawara M, Stary A, Al Hammadi A, Cusini M. Position statement for the diagnosis and management of anogenital warts. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2019 Jun;33(6):1006-1019.
- Maw R., HPV Special Interest Group of BASHH. Anogenital warts. Sex Transm Infect. 2006 Dec;82 Suppl 4(Suppl 4):iv40-1.
- Fleischer AB, Parrish CA, Glenn R, Feldman SR. Condylomata acuminata (genital warts): patient demographics and treating physicians. Sex Transm Dis. 2001 Nov;28(11):643-7.