ГОДИНА: 2024 / БРОЙ: 1
доц. д-р Ася Консулова1,2, д-р Мелек Мусин1, д-р Сара Тунчева1, д-р Цветан Йорданов1, д-р Светлана Велчова1, д-р Димчо Георгиев3, д-р Ваня Митова4, д-р Ивелина Панджарова1
1УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“, Клиника по медицинска онкология, гр. София
2Университет „Проф. Асен Златаров“, гр. Бургас
3УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“, Клиника по лъчелечение, гр. София
4УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“, Клиника по гръдна хирургия, гр. София
Карциномът на гърдата (КГ) е онкологична болест, произхождаща от епитела на каналчестата система на млечната жлеза. В ерата на прецизираната медицина, да се говори за КГ като една болест, е немислимо поради наличие на множество биомаркери, ръководещи различни алгоритми за диагноза, лечение и поведение според биологичния подвид. Мултидисциплинарното мислене с поведение според доказателствената медицина, са отразени в променящите се неколкократно годишно клинични ръководства и терапевтичен алгоритъм според добрата медицинска практика, с избягване на забавяне на всяка стъпка, и водят до подобряване на онкологичните резултати.
Увод
Карциномът на гърдата (КГ) е най-честата онкологична болест при жените (30% от всички случаи на малигнени болести) и заедно с карциномите на бял дроб и дебело черво отговаря за около половината от онкологичните болести при жените[1]. КГ обаче се счита за рядка болест при мъжете, тъй като е <1% от всички карциноми[2].
Скрининг за КГ. Масов скрининг
Въвеждане на масов скрининг е основен начин за ранно откриване на КГ[3]. На масов скрининг подлежат жени на възраст 50-69 год. ±5 год., като основен скринингов метод е мамография с различните нейни разновидности (дигитална томосинтеза, контраст-усилена мамография и др.). Масовият скрининг през две години води до намаляване на риска от смъртност от КГ в различна степен според възрастта на общата скринирана популация. Наличието на генетични рискови фактори и фамилна анамнеза обаче е значим фактор, при който т.нар. целеви скрининг има много по-значима роля.
Целеви скрининг
Установяване на генетични промени, чието наличие доказано се свързва с повишен риск от развитие на КГ, би довело до идентифициране на група здрави индивиди с повишен риск. Установяване на герминативни мутации в BRCA1/2 (gmBRCA1/2), полиморфизми в CYP17, мутации в тумор-супресорните гени CHEK2 и PTEN са описани като фактори, увеличаващи риска от развитие на КГ[4]. Други гени, свързани с доказано повишен риск за развитие на КГ, са p53, CDH1, PALB2, MMR, RAD50, STK11 и др.[5]
Логично е и твърдението, че използване на възрастта като единствен метод, определящ групата, подлежаща на скрининг, е недостатъчно за ефективност на скринингова за КГ програма. Разработени са различни модели, определящи високорискови групи, които да бъдат скринирани (модел на Tyrer-Cuzick, на Claus или на Gail)[6,7]. Ефективността от скрининга при високорискови пациенти е значителна. Така при различни синдроми и наследственост, при риск от КГ над 20% за целия живот на индивида, провеждането на скрининг намалява значимо смъртността. Фамилен КГ се среща при до 20% от болните, които имат родственик с КГ от I или II линия[8] и това отваря възможността за провеждане на целеви скрининг, при това от по-ранна възраст (около 25-30 години) и с различни от стандартните образни изследвания. По тази причина вече рутинно се прилага МРТ на гърди като скринингов и по-точен метод в сравнение с мамографията, особено при млади жени, при които плътността на гърдите е значително по-висока и чувствителността и специфичността на мамографията спрямо МРТ е много ниска[9,10].
Има ясно дефинирани индикации за търсене на гени за предразположеност към КГ при здрави индивиди. Най-точно формулирани са препоръките за търсене на патогенни герминативни мутации в BRCA1/2 (gmBRCA1/2): здрави жени от семейство с известно носителство на патологична gmBRCA1/2; пациентка с КГ и наличие на поне един от следните критерии:
(a) диагноза на КГ на възраст ≤45 год.;
(б) диагноза КГ на възраст ≤50 год. и ≥1 близък родственик с КГ, диагностициран на възраст ≤50 год. и/или ≥1 близък родственик с епителен карцином на яйчници, фалопиева тръба или първичен перитонеален карцином, независимо от възрастта;
(в) два първични КГ, като първият е диагностициран преди 50-годишна възраст;
(г) поставена диагноза във всяка възраст и ≥2 близки родственици с епителен овариален карцином на фалопиева тръба или първичен перитонеален карцином[43,44].
Търсене на патогенни gmBRCA1/2 е оправдано и при наличие на клиничен стадий и биологичен подвид с терапевтични възможности, примерно лечение с olaparib според националните критерии за адювантно лечение[3]. При липса на мутации в gmBRCA1/2 и съмнение за наследствен карциномен синдром може да се обсъди изследване на мултигенен панел[45]. България продължава да е изключение от всички държави в Европейския съюз, в която не се е провеждала и не провежда национален скрининг за КГ[11].
Скрининг в България
В България липсва организиран масов или целеви скрининг, както и скринингови национални програми за търсене на мутации за установяване на риска от развитие на КГ. Подобни изследвания обаче са широко достъпни при желание от страна на всеки един индивид и при собствено финансиране от страна на търсещия. Това дава широка достъпност до генетични изследвания, но тази дейност не е контролирана. Така е възможно установяване на различни мутации с неясно значение и съответно поведението при тях не е регулирано или ръководено от специалист.
Поведение, диагноза на рКГ
Диагноза КГ се поставя след биопсия и патоанатомично изследване с определяне на вид карцином, хистологичен подвид, степен на хистологична диференциация (G) и предиктивни биомаркери като експресия на ER, PR, HER2, Ki-67 и др. Освен първичната туморна формация в гърдата, на хистологична верификация с последващо маркиране с клипси подлежат и регионалните аксиларни лимфни възли (аЛВ). Хистологичният подвид е предиктивен фактор за терапевтичен отговор към определено лечение. По тази причина субтипизиране на КГ и определянето на биологичния подвид е от ключово значение още при диагноза на тъканната биопсия. Нива на експресия на белтъци, определени чрез имунохистохимия (ИХХ) е сурогатен маркер за биологичния подвид, определен чрез изследване на гени – чрез генно секвениране са дефинирани четири подтипа КГ[12,13]: луминален (А и В), КГ с HER2 свръхекспресия и базалоиден КГ, като съответстващите им групи, определени чрез ИХХ, са: луминален А/В подобен, HER2 позитивен и тройнонегативен КГ. Тяхното определяне ръководи избора на лечение (предиктивна стойност) и дава информация за преживяемостта (прогностично значение)[14-16].
Нови предиктивни биомаркери
В светлината на новите анти-HER2 антитяло-лекарствени конюгати (ADCs)[17-22] настоящите разбирания за експресия на HER2 като континуум, а не бинарно + или експресия с неговата клинична приложимост, се променят, тъй като значителна част от HER2 отрицателните тумори всъщност са характеризирани чрез спектър от различни, наречени ниски нива на експресия на HER2[23,24]. Съществува вече и нова подгрупа КГ, чиито тумори са оценени като IHC 1+ или 2+/ISH-отрицателни[25] и това ниско ниво на експресия на HER2 е наречено „HER2 ниска експресия“[26]. HER2 ниска експресия се описва при 45-55% от всички КГ: около две трети (65%) при КГ с позитивна експресия на хормонални рецептори (HR+) – луминални карциноми и една трета (36%) при КГ без експресия на хормонални рецептори – нелуминални карциноми[27]. Допълнително, добавяне на имунотерапия с pembrolizumab към неоадювантно лечение е нов терапевтичен стандарт според резултатите от регистрационните проучвания[28], КХП на продуктите и националните и международните препоръки. Към момента обаче подгрупа на КГ с ниска HER2 експресия (HER2-low), както и нивата на експресия на PD-L1 имат терапевтично значение само в метастатичен стадий. По тази причина при ранен КГ, определяне чрез ИХХ на познатите до момента четири биологични подвида (луминален А/В подобен, HER2 позитивен и ТНКГ), са стандарт за диагноза и определяне на терапевтично поведение.
Лечение – основни насоки
Лечението на КГ е мултидисциплинарно и мултимодално. След диагноза и стадиране всеки пациент се представя на мултидисциплинарна онкологична комисия, която анализира всички клинични показатели и взема решение за терапевтично поведение. Всеки избор на лечебен подход по възможност трябва да се основава на най-високото ниво на доказателственост и най-високата степен на препоръчителност, подкрепен от доказателствената медицината и от национални и международни ръководства за клинична практика, основани на доказателства.
Хирургично лечение
Изходна точка за хирургичен избор е стадият на болестта, биологичният вид на тумора и локализацията му. Съвременното онкологично разбиране препоръчва при КГ да се извършва органо-съхраняваща хирургия с последващо следоперативно лъчелечение, както и сентинелна дисекция при cN0. Мастектомия се провежда по изключение (примерно невъзможност за следоперативно лъчелечение), като при решение за мастектомия е необходимо обсъждане за реконструкция, с изключение на инфламаторен карцином или високорискови клинични ситуации, при които начална хирургия с реконструкция би могла да компрометира или забави системно лечение. Наблюдава се деескалация на хирургията на гърда и/или аксила, особено след неоадювантно лечение, при което е постигнат значителен отговор от начално системно лечение. Значителен принос в това отношение имат и подобрените възможности за следоперативно лъчелечение. За целта туморното ложе трябва да се локализира интраоперативно чрез титаниеви клипси, особено при онкопластични процедури, свързани с обемно изместване[29]. Данни от Европа докладват нива на консервативна хирургия >80%[30], което основно се дължи на ранното диагностициране, на въведените различни онкопластични техники и на възможността за интраоперативна оценка на резекционни линии чрез различни методики (вкл. и чрез интраоперативна образна диагностика на спесимена).
Лъчелечение
Добавяне на лъчелечение след консервативна хирургия води до значимо намаляване на 10-годишния риск от локален или далечен рецидив с 15.7%, както и до намаляване на 15-годишния риск от смърт с 3.8%[31]. Добавяне на свръхдозиране в туморното ложе намалява относителната честота на локалните рецидиви с 41 и 35% съответно при 10 и 20-годишно проследяване[32]. Локално или локорегионално лъчелечение в 25-28 фракции и дози 45-50 Gy има все повече историческо значение в Европа и по света, тъй като в практиката се преминава към нов стандарт – умерено хипофракциониране (15-16 фракции в дози 2.5-2.67 Gy), както и ултрахипофракционирано лъчелечение (26 Gy в 5 фракции) поради сходна ефективност и поносимост[33,34].
Системна лекарствена терапия
Лекарственото лечение на КГ продължава да се развива бързо с разбирането на биологията и различните субтипове на болестта. Изборът на лечение се ръководи от стадия на болестта и хистологичния подвид. В основни линии, в ранните стадии на болестта се целù пълно излекуване чрез прилагане на неоадювантен и адювантен подход на лечение. Постигане на ППР след неоадювантно лечение доказа прогностично значение чрез подобряване на ОП при ранен КГ[35-37]. С нарастване на клиничния стадий, логично нараства и рискът от рецидив след лечение[38]. Допълнително, при непостигане на ППР след неоадювантно лечение е възможно допълнително постнеоадювантно лечение в адювантен аспект, което подобрява ПББ и ОП и се провежда в различен вид според постигнатия отговор от началното неоадювантно лечение[39]. Така възможността за добавяне на адювантна ХТ/ТТ при непостигане на ППР намалява риска от прогресия на болестта и подобрява онкологичните показатели. Използват се комбинации от системно лечение (ХТ, ендокринна терапия, таргетна или имунотерапия). Тези терапевтични избори се ръководят от доказателствената медицина и като основни показатели за ефект от лечение се обсъждат удължаване на ОП и ПББ. Адювантна ХТ се препоръчва при пациенти с ТНКГ, HER2-свръхекспресиращ и високорисков луминален В-подобен HER2-негативен КГ. Основните препоръки ще бъдат разгледани според биологичния подвид.
Луминален Her2 негативен рКГ
Всички луминални карциноми са с индикации за ендокринна терапия (ЕТ), като при луминален А-подобен карцином, въпреки малката относителна полза, индикация за системна ХТ има само при значим туморен товар – N2-3, T3-4 или при висок геномен риск от мултигенна сигнатура. Провеждане на мултигенна сигнатура при ранните карциноми може да подпомогне решението за системно лечение. При луминален В-подобен HER2 негативен карцином, ХТ е началното лечение (адювантно или неоадювантно), след което се продължава с ЕТ. Ескалация на аЕТ може да се проведе чрез удължена ЕТ до 7-8 години при високорискови пациенти и/или чрез добавяне на прицелно лечение. Добавяне към първите години ЕТ на abemaciclib/ribociclib или olaparib са възможности за ескалиране на адювантното лечение при стадий III или висок риск стадий II. При носителство на патогенна gmBRCA1/2 високорисков рКГ може да се обсъди добавяне към ЕТ на olaparib за 1 година[40], след което да продължи за още една-две години със CDK 4/6[3].
HER2
позитивен рКГ
При пациенти с HER2-свръхекспресиращи тумори с размер ≥1 cm се препоръчва (нео)адювантна ХТ в комбинация с анти-HER2 антитела (trastuzumab ± pertuzumab) за период от 12 месеца, като анти-HER2 терапия може да се комбинира с лъчелечение, хирургия и ендокринна терапия. При много ранен стадий и луминални тумори може да бъде редуцирана продължителността на анти-Her2 лечение и до 6 месеца без ХТ и само в комбинация с ЕТ. Има различни ХТ режими, като основно правило остава, че анти-HER2 антителата се прилагат в комбинация с таксани, но не и антрациклини поради покачване на риск от развитие на кардиотоксичност. Това е и причината провежданото (нео)адювантно лечение с анти-HER2 антитела да изисква периодично проследяване през 3 месеца на сърдечна функция и фракция на изтласкване чрез ехокардиография. Както и при ТНКГ, постигане на ППР след неоадювантно лечение има прогностично значение чрез подобряване на ОП, a при HER2 свръхекспресиращ КГ нивата на ППР могат да достигнат до 90%[41-45]. Двойна анти-HER2 блокада с trastuzumab/pertuzumab се обсъжда при N+ или нелуминална болест, като при постигане на ППО се продължават двете антитела в комбинация адювантно, а при непостигане – лечението се сменя с trastuzumab emtansine (T-DM1) и може да се обсъжда удължено лечение с neratinib.
Тройнонегативен рКГ
Неоадювантна системна ХТ ± pembrolizumab за 12-24 седмици е стандарт на поведение с изключение на някои специфични хистологични подвидове като аденоидкистичен или секреторен карцином без аксиларно засягане или много ранен клиничен стадий (pT1a pN0)[28]. ХT с висока плътност на дозата е предпочитан вариант[45], като при cT2-4 N0 или N+ болест независимо от Т стадий (стадий II-III), към системна ХТ трябва да се обсъжда добавяне на pembrolizumab, който не се прилага самостоятелно адювантно без неоадювантно лечение. Добавяне на olaparib за 1 година като адювантно лечение се обсъжда при високорисков в стадий II-III ТНКГ с непостигнат ППО и носителство на gmBRCA1/2 и все по-често се обсъжда и комбинация с pembrolizumab при проведено неоадювантно лечение; добавяне на 6 месеца capecitabine в комбинация с pembrolizumab при проведено неоадювантно лечение също се обсъжда[3].
Обобщение
Диагнозата карцином на гърда изисква адекватно стадиране, определяне на биологичния подвид и предиктивните биомаркери преди мултидисциплинарно обсъждане, целящо изготвяне на персонализирана терапевтична стратегия при всеки конкретен пациент. Като системна болест, поведението при КГ се ръководи от туморната биология, стадия на болестта и мултимодалното мислене на всеки член на мултидисциплинарния екип. Лечението се състои от хирургия, лъчетерапия, системно лечение, но тяхната последователност се определя при всеки конкретен пациент.
книгопис:
- Siegel RL, Miller KD, Jemal A. Cancer statistics, 2023. CA Cancer J Clin 2023;73(1): 17–48. https://doi.org/10.3322/caac.21763.
- World Health Organization. Available at: https://www.who.int/standards/classifications/frequently-asked-questions/rare-diseases. Accessed on 19 Dec 2023.
- Loibl S, André F, Bachelot T, et al., on behalf of the ESMO Guidelines Committee. Early breast cancer: ESMO Clinical Practice Guideline for diagnosis, treatment and follow-up. Ann Oncol 2024; https://doi.org/10.1016/j.annonc.2023.11.016.
- Contractor KB, Kaur K, Rodrigues GS, et al. Male breast cancer: Is the scenario changing. World J Surg Oncol 2008;6:58. 2. Nahleh Z, Girnius S. Male breast cancer: A gender issue. Nat Clin Pract Oncol 2006;3(8):428–37.
- Ahmad A, editor. Breast Cancer Metastasis and Drug Resistance. Advances in Experimental Medicine and Biology. Second. Switzerland: Springer International Publishing; 2019: 1–427.
- Brentnall AR, Cuzick J, Buist DSM, Bowles EJA. Long-Term accuracy of breast cancer risk assessment combining classic risk factors and breast density. JAMA Oncol 2018; 4(9):e180174. doi: 10.1001/jamaoncol.2018.0174.
- Brentnall AR, Harkness EF, Astley SM, et al. Mammographic density adds accuracy to both the Tyrer-Cuzick and Gail breast cancer risk models in a prospective UK screening cohort. Breast Cancer Res 2015;17(1):147. doi: 10.1186/s13058-015-0653-5.
- Peshkin BN, Alabek ML, Isaacs C. BRCA1/2 mutations and triple negative breast cancers. Breast Dis 2010; 32(1-2):25-33. doi: 10.3233/BD-2010-0306.
- Lowry KP, Lee JM, Kong CY, et al. Annual screening strategies in BRCA1 and BRCA2 gene mutation carriers: a comparative effectiveness analysis. Cancer 2012;118(8):2021-30. doi: 10.1002/cncr.26424.
- Gao Y, Reig B, Heacock L, et al. Magnetic Resonance Imaging in Screening of Breast Cancer. Radiol Clin North Am 2021;59(1):85-98. doi: 10.1016/j.rcl.2020.09.004.
- Basu P, Ponti A, Anttila A, et al. Status of implementation and organization of cancer screening in The European Union Member States—Summary results from the second European screening report. Int J Cancer 2018;142(1):44–56.
- Perou CM, Sorlie T, Eisen MB, et al. Molecular portraits of human breast tumours. Nature 2000;406(6797):747-52. doi: 10.1038/35021093.
- Prat A, Chaudhury A, Solovieff N, еt al. Correlative Biomarker Analysis of Intrinsic Subtypes and Efficacy Across the MONALEESA Phase III Studies. J Clin Oncol 2021;39(13):1458-1467. doi: 10.1200/JCO.20.02977.
- Godoy-Ortiz A, Sanchez-Muñoz A, Chica Parrado MR, et al. Deciphering HER2 Breast Cancer Disease: Biological and Clinical Implications. Front Oncol 2019;9:1124. doi: 10.3389/fonc.2019.01124.
- Kim HK, Park KH, Kim Y, et al. Discordance of the PAM50 Intrinsic Subtypes Compared with Immunohistochemistry-Based Surrogate in Breast Cancer Patients: Potential Implication of Genomic Alterations of
- Discordance. Cancer Res Treat 2019;51(2):737-747. doi: 10.4143/crt.2018.342.
- Russnes HG, Navin N, et al. Insight into the heterogeneity of breast cancer through next-generation sequencing. J Clin Invest 2011;121(10):3810-8. doi: 10.1172/JCI57088.
- Тarantino P, Viale G, Press MF, et al. ESMO expert consensus statements (ECS) on the definition, diagnosis, and management of HER2-low breast cancer. Ann Oncol 2023. doi:10.1016/j.annonc.2023.05.008.
- Banerji U, van Herpen CML, Saura C, et al. Trastuzumab duocarmazine in locally advanced and metastatic solid tumours and HER2-expressing breast cancer: a phase 1 dose-escalation and dose-expansion study. Lancet Oncol 2019;20(8):1124-1135. doi:10.1016/S1470-2045(19)30328-6.
- Wang J, Liu Y, Zhang Q, et al. RC48-ADC, a HER2-targeting antibody-drug conjugate, in patients with HER2-positive and HER2-low expressing advanced or metastatic breast cancer: A pooled analysis of two studies. J Clin Oncol 2021;39(15_suppl):1022. doi:10.1200/JCO.2021.39.15_suppl.1022.
- Xu B, Wang J, Fang J, et al. Abstract PD4-06: Early clinical development of RC48-ADC in patients with HER2 positive metastatic breast cancer. Cancer Res. 2020; 80(4_Supplement): PD4-06-PD4-06. doi:10.1158/1538-7445.SABCS19-PD4-06.
- Corti C, Giugliano F, Nicolò E et al. Antibody–drug conjugates for the treatment of breast cancer. Cancers (Basel). 2021;13(12):1-23. doi:10.3390/cancers13122898.
- Modi S, Jacot W, Yamashita T, et al. Trastuzumab Deruxtecan in Previously Treated HER2-Low Advanced Breast Cancer. N Engl J Med 2022;387(1):9-20. doi:10.1056/nejmoa2203690.
- Holthuis EI, Vondeling GT, Kuiper JG, et al. Real-world data of HER2-low metastatic breast cancer: A population based cohort study. Breast 2022;66(September):278-284. doi:10.1016/j.breast.2022.11.003.
- Venetis K, Crimini E, Sajjadi E, et al. HER2 Low, Ultra-low, and Novel Complementary Biomarkers: Expanding the Spectrum of HER2 Positivity in Breast Cancer. Front Mol Biosci 2022;9(March):1-12. doi:10.3389/fmolb.2022.834651.
- Yang C, Brezden-Masley C, Joy AA, et al. Targeting HER2-low in metastatic breast cancer: an evolving treatment paradigm. Ther Adv Med Oncol 2023;15:1-19. doi:10.1177/17588359231175440.
- Schlam I, Tolaney SM, Tarantino P. How I treat HER2-low advanced breast cancer. Breast 2023;67(January):116-123. doi:10.1016/j.breast.2023.01.005.
- Schettini F, Chic N, Brasó-Maristany F, et al. Clinical, pathological, and PAM50 gene expression features of HER2-low breast cancer. npj Breast Cancer 2021;7(1). doi:10.1038/s41523-020-00208-2.
- Schmid P, Cortes J, Pusztai L et al. Pembrolizumab for Early Triple-Negative Breast Cancer. N Engl J Med 2020; 382:810-821. Doi: 10.1056/NEJMoa1910549.
- Gilmour А, Cutress R, Gandhi A et al. Oncoplastic breast surgery: A guide to good practice. Eur J Surg Oncol 2021;47(9): 2272-2285. DOI: 10.1016/j.ejso.2021.05.006.
- Rogowski P, Schönecker S. Konnerth D et al. Adjuvant Therapy for Elderly Breast Cancer Patients after Breast-Conserving Surgery: Outcomes in Real World Practice. Cancers 2023; 15: 2334. https://doi.org/10.3390/cancers15082334.
- Early Breast Cancer Trialists’ Collaborative Group (EBCTCG), Darby S, McGale P, et al. Effect of radiotherapy after breast-conserving surgery on 10- year recurrence and 15-year breast cancer death: meta-analysis of individual patient data for 10,801 women in 17 randomised trials. Lancet. 2011;378(9804):1707-1716.
- Bartelink H, Maingon P, Poortmans P, et al. Whole-breast irradiation with or without a boost for patients treated with breast-conserving surgery for early breast cancer: 20-year follow-up of a randomised phase 3 trial. Lancet Oncol 2015;16(1):47-56.
- Murray BA, Haviland JS, Wheatley DА et al. Hypofractionated breast radiotherapy for 1 week versus 3 weeks (FAST-Forward): 5-year efficacy and late normal tissue effects results from a multicentre, non-inferiority, randomised, phase 3 trial. Lancet 2020; 395: 1613-1626.
- Meattini I, Becherini C, Boersma L et al. European Society for Radiotherapy and Oncology Advisory Committee in Radiation Oncology Practice consensus recommendations on patient selection and dose and fractionation for external beam radiotherapy in early breast cancer. Lancet Оncol 2022; 23: e21-e31.
- Liedtke C, Mazouni C, Hess KR, André F, Tordai A, Mejia JA, et al. Response to neoadjuvant therapy and long-term survival in patients with triple-negative breast cancer. J Clin Oncol 2008;26:1275–81.
- Cortazar P, Geyer CE. Pathological Complete Response in Neoadjuvant Treatment of Breast Cancer. Ann Surg Oncol 2015;384:164–72.
- Von Minckwitz G, Untch M, et al. Definition and impact of pathologic complete response on prognosis after neoadjuvant chemotherapy in various intrinsic breast cancer subtypes. J Clin Oncol 2012;30(15): 1796–804.
- Esserman LJ, Berry DA, Cheang MCU, et al. Chemotherapy response and recurrence-free survival in Neoadjuvant breast cancer depends on biomarker profiles: Results from the I-SPY 1 TRIAL (CALGB 150007/150012; ACRIN 6657). Breast Cancer Res Treat 2012;132(3):1049–62.
- Masuda N, Lee S-J, Ohtani S, Im Y-H, Lee E-S, Yokota I, et al. Adjuvant Capecitabine for Breast Cancer after Preoperative Chemotherapy. N Engl J Med 2017;376(22):2147–59. doi:10.1056/NEJMoa1612645.
- Tutt A, Garber JE, Kaufman Bella et al. Adjuvant Olaparib for Patients with BRCA1- or BRCA2-Mutated Breast Cancer. N Engl J Med 2021; 384:2394-2405 DOI: 10.1056/NEJMoa2105215.
- Liedtke C, Mazouni C, Hess KR, André F, Tordai A, Mejia JA, et al. Response to neoadjuvant therapy and long-term survival in patients with triple-negative breast cancer. J Clin Oncol. 2008;26:1275–81.
- Cortazar P, Geyer CE. Pathological Complete Response in Neoadjuvant Treatment of Breast Cancer. Ann Surg Oncol. 2015;384:164–72.
- Von Minckwitz G, Untch M, Blohmer JU, Costa SD, Eidtmann H, Fasching PA, et al. Definition and impact of pathologic complete response on prognosis after neoadjuvant chemotherapy in various intrinsic breast cancer subtypes. J Clin Oncol. 2012;30(15):1796–804.
- Cameron D, Piccart-Gebhart MJ, Gelber RD, Procter M, Goldhirsch A, de Azambuja E, et al. 11 years’ follow-up of trastuzumab after adjuvant chemotherapy in HER2-positive early breast cancer: final analysis of the HERceptin Adjuvant (HERA) trial. Lancet. 2017;389(10075):1195–205.
- Nitz UA, Gluz O, Christgen M, et al. De-escalation strategies in HER2-positive early breast cancer (EBC): Final analysis of the WSG-ADAPT HER2+/HR- phase II trial: Efficacy, safety, and predictive markers for 12 weeks of neoadjuvant dual blockade with trastuzumab and pertuzumab ± weekly pacl. Ann Oncol 2017;28(11):2768–72.
- Early Breast Cancer Trialists’ Collaborative Group. Increasing the dose intensity of chemotherapy by more frequent administration or sequential scheduling: a patient-level meta-analysis of 37 298 women with early breast cancer in 26 randomised trials. Lancet 2019;393(10179):1440-1452.