Болест на Вилебранд

159
0
Сподели:
ГОДИНА: 2024 / БРОЙ: 5

проф. д-р Тошко Лисичков

СБАЛХЗ ЕАД, гр. София

Болестта на Вилебранд е вродено, най-често наследствено нарушение на хемостазата поради липса или нарушена структура на фактора на Вилебранд (ФВ). В много страни това е най-честата вродена коагулопатия, като носители на патологичния ген са 1% от населението. Счита се, че общо има между 60 и 120 милиона с болест на Вилебранд.

 

 

фигура 1:Структура на фактора на Вилебранд

 

Болестта носи името на своя откривател Erik Adolf von Willebrand, който през 1926 г. описва заболяване, протичащо с повишена склонност към кръвоизливи при няколко фамилии на Ааландските острови. Той установява, че има значителна разлика в клиничните прояви в сравнение с хемофилията и го нарича „вродена псевдохемофилия”.

 

Описани са над 1200 различни мутации на гена на ФВ, които нарушават секрецията, клирънса, разграждането, асамблирането, мултимерното структуриране, свързването му с други протеини[1,2].

 

Установени са и мутации в други гени, които могат също да модифицират активността на ФВ[2]. Унаследява се по автозомно доминантен тип с изключение на тип 3 и 2N.

 

Основните функции на фактора на Вилебранд са четири, като първите две спомагат за тромбоцитната адхезивност чрез свързването му със субендотелните структури на кръвоносните съдове и глико­протеинния комплекс GPIb/IX върху тромбоцитната мембрана. Чрез свързване с мембранния гликопротеинен комплекс, GPIIb/IIIа подпомага тромбоцитната агрегация при хипофибриногенемични състояния. ФВ е носител и протектор на фактор VІІІ от протеолитичните ензими в плазмата[3].

 

Болестта на Вилебранд е хетерогенно заболяване. В зависимост дали дефектът е количествен, или качествен и степента на изразеност, е разработена следната осъвременена класификация.

 

Класификация на болестта на Вилебранд

Тип 1 – частичен количествен дефицит на VWF
Tип 2 – качествен дефект на VWF
Тип 2А – намалена VWF-зависима тромбоцитна адхезивност и селективен дефицит на високомолекулните мултимери на VWF
Тип 2В – повишен афинитет към тромбоцитния GPIb
Тип 2M – намалена VWF-зависима тромбоцитна адхезивност, без селективен дефицит на високомолекулните мултимери
Тип 2N – значимо намален афинитет на VWF към фактор VІІІ
Тип 3 – практически пълен дефицит на VWF

 

Клинична, лабораторна и молекулярна характеристика на вариантите на болестта на Вилебранд 

Тип 1 болест на Вилебранд

Съгласно ревизираната класификация на болестта на Вилебранд на ISTH тип 1 се характеризира с:

 

1. Частичен количествен дефицит на VWF.
2. Плазменият VWF може да съдържа мутантни субединици, но има нормална функционална активност.
3. Съотношението на големите мултимери не е значимо намалено.

 

Тип 1 е най-често срещаната форма на болест на Вилебранд – около 60-80% от болните. Унаследява се по автозомно-доминантен тип и макар че клиничните прояви са като на хетерозиготно състояние, има данни, че всъщност комплекс от генетични и придобити фактори модифицират фенотипната изява[4]. Един от тези допълнителни фактори е кръвногруповата принадлежност към група 0. Установено е, че лицата от кръвна група 0 имат с 20-30% по-ниска концентрация на фактор VІІІ/ VWF. Приемат се за тип 1 лица, при които активността на ФВФ е под 30% независимо дали имат кръвоизливи или не, или лица с активност между 30 и 50% и клинични данни за различен тип кръвоизливи[5,6].

 

Съотношението между VWF:RCo и VWF:Ag е над 0.6. Мултимерната структура е нормална, но в 38% от случаите може да са налице и абнормални мултимери[4]. Намалено е и нивото на фактор VІІІ. Агрегацията с индуктор ристоцетин е намалена (Табл. 1).

 

Клинични прояви 

 

Основните клинични прояви са кожно-лигавични кръвоизливи – екхимози, епистаксиси, гингиворагии, менорагии, подкожни хематоми, кървене от рани и след зъбни екстракции, както и след раждане и след оперативни интервенции.

 

Клиничните прояви обикновено са леки и показват корелация с нивото на VWF и на фактор VІІІ. Поради спецификата на кръвоизливите клиничните прояви са по-изразени при жените.

 

Тип 2 болест на Вилебранд

Тип 2 болест на Вилебранд е хетерогенна група, причинена от структурни или функционални дефекти на VWF, изразяващи се в нарушения на тромбоцитната адхезивност или на свързване с коагулационния фактор VІІІ. Дели се на 4 подтипа, като три от тях са свързани с дефектно свързване на VWF с тромбоцитите или със субендотелните структури. От тип 2 са между 20 и 40% от бол­ните с болест на Вилебранд. Спектърът мутации при тип 2 болест на Вилебранд включва дефекти, засягащи асамблирането на молекулата на VWF или определени негови функции.

 

Тип 2А. Нарушена е тромбоцитната адхезивност поради селективна редукция на високомолекулните мултимери.
Тип 2В. Също липсват високомолекулните мултимери на VWF поради повишения му афинитет към тромбоцитния мембранен гликопротеинен комплекс GPIb/IX. За разлика от другите типове болест на Вилебранд агрегацията на тромбоцитите с индуктор ристоцетин е хипер­активна, включително и с по-ниски от стандартната концентрации.
Тип 2М. Нарушена е тромбоцитната адхезивност, както при тип 2А, но високомолекулните мултимери не са намалени.
Тип Vicenza се характеризира с намалени нива на активността и антигена на Вилебранд, повишена големина на мултимерите и ускорен клирънс[8]. Клиничните прояви са леки и не корелират с ниското ниво на антигена на Вилебранд.
Тип 2 N (Normandy). Дължи се на намален афинитет на VWF към фактор VІІІ. Унаследява се по автозомно рецесивен тип, като болните са хомозиготи или в някои случаи двойни хетерозиготи[9]. Нивото на фактор VІІІ е ниско, докато активността и антигена на Вилебранд, както и агрегацията с ристоцетин са нормални и това е причина за объркване с хемофилия А.
Типът унаследяване обаче е различен. Времето на полуживот на фактор VІІІ вместо 12 часа е 2 часа поради липса на протекция от фактора на Вилебранд! Останалите функции на фактора на Вилебранд са нормални[9].

 

Клиничните прояви при тип 2 са подобни на тези при тип 1, но са по-тежко изразени. Освен това при този тип за разлика от тип 1 се срещат тежки гастроинтестинални кръвоизливи, дължащи се на ангиодисплазия.

 

Ангиодисплазията на червата е специфичен проблем на болестта на Вилебранд и по-точно на типове 2 и 3 и се свързва с липса на високомолекулни мултимери на VWF[10]. Известно е, че VWF участва в ангиогенезата и очевидно ролята му при гастроинтестиналните кръвоизливи при ангиодисплазията не е само нарушената хемостаза[10].
В лабораторната характеристика на тип 2 болест на Вилебранд доминират два основни показателя – съотношението на VWF:RCo – VWF:Ag е под 0.6, което показва качествен дефект в част от синтезирания протеин и нарушения на мултимерната структура (тип 2А и тип 2В). Лабораторната характеристика е посочена на Табл. 1.

 

Тип 3 болест на Вилебранд

Тип 3 болест на Вилебранд се дължи на истински дефицит на фактор на Вилебранд. Унаследява се по автозомно рецесивен тип. Болните са хомозиготи, а хетерозиготните носители на дефектния ген може да са клинично здрави или да имат леки хеморагични прояви. При болшинството болни се установява липсващо ниво на VWF:Ag и ниско ниво на фактор VІІІ. Поради тази причина тип 3 се означава още като тежка форма на болест на Вилебранд.

 

Клиничните прояви в сравнение с останалите типове болест на Вилебранд са много по-изразени. Освен това може да се срещат и мускулни хематоми и хемартрози, което корелира с ниските нива на фактор VІІІ.

 

Лабораторно е характерно липсата на всички активности на фактора на Вилебранд и ниските нива на фактор VІІІ (Табл. 1).

 

Диагноза

 

Поради хетерогенността на болест­­та на Вилебранд, както по меха­низма на унаследяване и типа мутации, така и по клиничните прояви и резултатите от стандартните скриниращи хемостазни тестове, поставянето на точната диагноза е комплексен и труден процес, често изискващ неколкократни изследвания със съвременни специфични за това заболяване тестове. Стандартните скриниращи тестове най-често установяват удължено време на кървене (препоръчително по стандартизираните техники на Ivy) при нормален брой на тромбоцитите и нормални стойности на ПВ и АПТВ.

 

За поставяне на диагнозата са необходими следните изследвания[1,11-13]:

 

1. Активност на фактора на Вилебранд – ристоцетин кофакторна активност или колаген-свързваща активност (VWF:RCo или VWF:CB).
2. Антиген на Вилебранд (VWF:AG) и активност на фактор VІІІ.
За установяване типа болест на Вилебранд са необходими следните изследвания:
1. Изчисляване на отношението VWF:RCo:VWF:AG.
2. Мултимерен анализ на фактора на Вилебранд.
3. Агрегация (аглутинация) на тромбоцитите с индуктор ристоцетин в различни концентрации.
4. ДНК анализ (при подбрани пациенти, като например тип 2В или 2N).

 

Специализираните изследвания са във възможностите само на добре обо­рудвани хемостазни лаборатории.

 

Тъй като нивото на фактора на Вилебранд се влияе от редица допълнителни „странични“ фактори: възраст, стрес, възпалителни процеси, бременност, менструален цикъл при жените – хормоналната зависимост от естрогените при жени (най-високо ниво в края на естрогеновата фаза на менструалния цикъл), затова е препоръчително кръв за изследване да се взема в ранната фоликулинова фаза – около 6-7 ден от началото на цикъла.

 

Дискутабилно е обаче кое е истинското ниво на фактора на Вилебранд – най-ниското или най-високото (към 15 ден от началото на цикъла)! При по-леките форми може да се наложи изследванията да се повторят неколкократно, с оглед да се избегне случайното повлияване на временно действащи странични фактори.
Разработени са нови, по-прецизни тестове, без ристоцетин – VWF:GPIbM и VWF:GPIbR, с много по-висока чувствителност към ни­ски­те активности[13].
Разработени са практически препоръки за диагностициране на заболяването при клинични и фамилни данни за хеморагични прояви[1,2,13]:
  • Попълване на специфичен въпросник.
  • Скринингови изследвания.
  • Ако анамнестичните данни са сигурни – активност на VWF, и ако нивото му е под 40%, се прави пълният възможен комплекс от специфични тестове, вкл. агрегацията на тромбоцитите с различни концентрации ристоцетин.
  • Изследват се и останалите членове на семейството с данни за кръвоизливи.
  • Генетични анализи за сигурно потвърждаване на диагнозата, както и с оглед отдиференциране от лека форма на хемофилия А и носителство на хемофилна наследственост (при тип 2N).
  • Евентуална пренатална диагностика при тип 3 болест на Вилебранд.

 

Лечение

 

Изборът на правилен терапевтичен подход зависи от типа и формата на болестта на Вилебранд, както и от вида и локализацията на кръвоизлива. Трябва да се има предвид и коморбидността и нейното лечение, полът на пациентите. По принцип лечебните възможности при кръвоизливи са:
DDAVP (desmopressin).
  • Коагулационни препарати, съдържащи комплекса фактор VІІІ/VWF.
  • Антифибринолитици.
  • Естрогенни препарати.
  • DDAVP (деамино-деаргинин вазопресин)

 

Може да се прилага венозно, подкожно или интраназално. При парентерално приложение дозата е 0.3 µg/kg и 300 µg като интраназален спрей. Максималната активност, като повишение на фактор VІІІ/VWF при венозно приложение, е след 30-60 минути, а при подкожно или интраназално приложение – след 90-120 минути. Подходящ е при тип 1 болест на Вилебранд, но поради вариабилност на повишението на VWF и на фактор VІІІ (средно 3.2 пъти и диапазон от 1.3 до 53.7 пъти) е препоръчително при всеки пациент предварително да се изпита ефектът му[14]. Трябва да се има предвид, че след неколкократно приложение настъпва тахифилаксия, свързана с липса на терапевтичен ефект. При тип 2В е противопоказан, а при тип 3 няма клиничен ефект[14].
Интраназалното и подкожното приложение е подходящо за домашно лечение на нетежки кръвоизливи – епистаксиси, менорагии, след зъбни екстракции и малки оперативни интервенции. При менорагии е подходяща комбинацията с антифибринолитици.

 

Приложението на DDAVP е противопоказано при лица със сърдечно-съдови заболявания, както и бременни жени със склонност към прееклампсия[14].

 

Коагулационни препарати

 

Подходящи за приложение са тези вирусно инактивирани плазмени коагулационни препарати, които съдържат в пречистен и концентриран вид молекулния комплекс VWF/фактор VІІІ при запазена мултимерна структура – Wilate, Fahndi, Hemate, Voncento[15]. Би трябвало да се прилагат при типове болест на Вилебранд и кръвоизливи, чието лечение не е възможно да се осъществи с приложение на DDAVP. Трябва да се има предвид, че при различните препарати съотношението между фактора на Вилебранд и фактор осем е различно: в Hemate и Voncento e 2.4:1, Wilate – 1:1, Fahndi – 1.2:1[12,15]. Подходящи са за приложение при всички типове болест на Вилебранд, както и при кръвоизливи с всякаква локализация, тежест и продължителност. При продължително приложение обаче предимство имат тези с по-високо съотношение между двата фактора, тъй като кинетиката на фактор осем е по-бавна, продукцията на фактор осем е запазена и с повишаване на неговата концентрация се повишава и рискът от тромбози, особено при операции с продължителна имобилизация на пациентите[1]. В зависимост от вида на кръвоизлива или оперативната интервенция се прилагат в дози между 20 и 60 U/kg в интервали от 24-48 часа.

 

За разлика от хемофилиите при болест на Вилебранд по-рядко се прилага профилактика с коагулационни препарати. Причините за това са по-лекото протичане, локализацията на кръвоизливите (кожно-лигавични), които не водят до сериозни дългосрочни усложнения, рисковете от трансмисивни инфекции при хемофилици в миналото и т.н. Подходящи за профилактичен подход са най-вече пациенти с тип 3 болест на Вилебранд, които получават ставни кръвоизливи, както и тип 2 и ангио­дисплазия с чести рецидивиращи гастроинтестинални кръвоизливи, като определено клиничните резултати са много по-добри в сравнение с лечение на вече настъпили кръвоизливи[6,16-18].

 

Разработени са и плазмени и рекомбинантни коагулационни препарати, които съдържат само фактор на Вилебранд (Wilfactin, Vonvendy), като тяхното приложение в клиничната практика тепърва ще се прецизира[12]. Основното им предимство е, че при продължително лечение не водят до много високи нива на фактор VIII, например при оперативни интервенции.

 

Антифибринолитична терапия

 

Прилага се за лечение на кръвоизливи, с подходяща за това локализация – гингиворагии, менорагии, след зъбни екстракции, гастроинтестинални кръвоизливи.

 

Естрогенови препарати

 

Естрогените може да повишат синтеза на VWF, поради което може да се прилагат в дози, подходящи за заместваща хормонална терапия. Приложението им може да бъде ефикасно при всички типове болест на Вилебранд[16]. При жени с тежки менструални кръвоизливи се препоръчва комбинация от естрогени и антифибринолитици – транексамова киселина вместо DDAVP[14].

 

Лечение на болест на Вилебранд при бременност

 

По време на бременността нивата на VWF и фактор VІІІ прогресивно се повишават, като болшинството от жените с тип 1 достигат до нормални нива още през третия триместър на бременността. Тези обаче, с по-ниски активности преди бременността, може да останат до края със субнормални нива, които трябва да се имат предвид. Поради тези причини е препоръчително приложението на плазмени коагулационни препарати, като стремежът е ако активността на VWF e под 50%, в началото на раждането да се прилага такава дозировка, която да поддържа нивото му над 50% по време и в продължение на 3 дни след раждането, а при оперативно родоразрешение – в продължение на 5 дни[1].

 

книгопис:
  1. Laffan M., J. Sathar, J. Johnsen: von Willebrand disease: diagnosis and treatment, treatment of women and genomic approach to diagnosis., Hamophilia, 27, 2021 (Suppl.3), 66-74.
  2. Corrales-Medina F., A. Federici, A. Srivastava et al.: A need to increase von Willebrand disease awareness: vwdtest.com – a global initiative to help address this gap., Blood Reviews, 58, 2023, 1-10
  3. Montgomery R., S. Haberichter: Von Willebrand factor structure and function., In: Von Willebrand disease, Ed. A. Federici et al., Wiley-Blackwell, Oxford, 2011, 30-48. 
  4. Lillicrap D., F. Rodeghiero, I. Peake: Clinical, laboratory and molecular markers of type 1 von Willebrand disease, In: Von Willebrand disease, Ed. A. Federici et al., Wiley-Blackwell, Oxford, 2011, 127-136.
  5. James P., N. Connell, J. Di Pacia and al.: ASH ISTH NHF WFH 2021 guidelines on the diagnosis of von Willebrand disease., Blood Advances, 5, 2021,1, 280-300.
  6. Editorial: The 2021 von Willebrand disease guidelines: clarity and controversy., Haemophilia, 28, 2022, 1-3.
  7. Favaloro E., I. Bodo, J. Israels: Von Willebrand disease and platelet disorders, Haemophilia, 20, 2014, (Suppl. 4), 59-64. 
  8. Rick M., B. Konkle: Von Willebrand disease, In: Consultative hemostasis and thrombosis, Ed. Kitchen, Kessler, Konkle, Elsevier-Saunders, Philadelphia, 2013, 90-102.
  9. Meyer D., E. Fressinaud, C. Mazurier: Clinical, laboratory and molecular markers of type 2 von Willebrand disease., In: Von Willebrand disease, Ed. A. Federici et al.: Wiley-Blackwell, Oxford, 2011, 137-147. 
  10. Lavin M., S. O’Donnell: How I treat low von Willebrand factor., Blood 133, 2019, 8, 795-804.
  11. Ng C., D. Motto, J. Di Paola: Diagnostic approach to von Willebrand disease., Blood, 125, 2015, 2029-2037.
  12. Sharma R., V. Flood: Advances in the diagnosis and treatment of von Willebrand disease., Blood, 130, 2017, 2386 – 2391. 
  13. Castaman G., A. Hillarp, A. Goodeve:Laboratory aspects of von Willebrand disease: test repertoire and options for activity assays and genetic analysis., Haemophilia, 20, 2014, (Suppl. 4), 65-70.
  14. Connell N., V. Flood, R. Petersen et al.: ASH ISTH NHF WFH 2021 guidelines on the management of von Willebrand disease., Blood Advances,5, 2021, 1, 301-325.
  15. T.Lissitchkov, E. Buevich, K. Kuliczkowski et al.: Pharmacokinetics, efficacy and safety of plasma-derived VWF/FVIII concentrate (Voncento) for on demand and prophylactic treatment in patients with von Willebrand disease (SWIFT-VWD study)., Blood Coag. Fibrin., 27, 2016, 1-11.
  16. Lee C., R. Kadir, P. Kouides: Women with von Willebrand disease., In: Von Willebrand disease, Ed. A. Federici et al., Wiley-Blackwell, Oxford, 2011, 174-185.
  17. Sidonio R., A. Boban, L. Dubey et al.: Efficacy and safety of prophylaxis with plasma-derived von Willebrand/factor VIII concentrate in PTP with von Willebrand disease. Blood, 140, 2022, 8438-8439. 
  18. Berntorp E.: Prophylaxis in von Willebrand disease., In: Von Willebrand disease, Ed. A. Federici et al., Wiley-Blackwell, Oxford, 2011, 207-213.
Сподели:

Свързани статии

  • Няма свързани статии...