Ретроспективно проучване на профилактичната ефективност на Инфлуцид – условия на висока респираторна заболеваемост (септември – декември 2023 г.)

106
0
Сподели:
ГОДИНА: 2024 / БРОЙ: 6

проф. д-р Георги Попов1, д-р Джанер Башчобанов2

1Клиника по инфекциозни болести, УМБАЛ Софиямед, 2Медицински факултет, МУ-София

Въведение: Острите респираторни заболявания (ОРЗ) са най-често срещаните инфекциозни болести, като засягат хора във всички възрастови групи. Етиологичните антивирусни средства са твърде малко и обикновено са насочени срещу конкретен вирусен причинител. Инфлуцид е лекарствен продукт с доказана широка антивирусна и имуномодулираща активност, с показания за употреба не само в сезоните на висока респираторна заболяемост.
Материали и методи: Проведохме ретроспективно проучване, обхващащо периода от септември до декември 2023 г., с включени 1240 участници (общопрактикуващи лекари и педиатри). При всички, в продължение на месец, е приложена профилактична доза Инфлуцид, като резултатите са събрани и обработени с помощта на анкетна карта.
Резултати: След профилактично приложение на Инфлуцид, едва 11.9% от участниците в проучването съобщават, че са имали симптоми на ОРВИ, 4.6% са имали повишена телесна температура, а 2.3% са имали усложнения, налагащи лечение с антибиотик. Три месеца след началото на профилактиката с Инфлуцид 14.3% от участниците са имали симптоми на ОРВИ, 5.9% са имали повишена температура, а 2.3% са имали усложнения.
Обсъждане: На територията на нашата страна се срещат различни респираторни вирусни инфекции, които най-често се причиняват от грипните, парагрипните и респираторо-синцитиалните вируси. Една от най-засегнатите популации е детската, което прави педиатрите и ОПЛ също уязвима група за заболяване от ОРВИ.
Инфлуцид има добър профил на безопасност, водещ до повече от три пъти по-ниска заболяемост сред лекарите спрямо статистическата заболяемост при лекари от ОРВИ, това го прави подходящ за профилактика през сезони с висока респираторна заболяемост.

 

Острите респираторни заболявания (ОРЗ) са сред най-честите причини за заболяване и смъртност в световен мащаб, като всяка година броят на починалите е около 4 милиона в целия свят[8]. ОРЗ могат да се класифицират в зависимост от това коя част от дихателния тракт засягат (на горни или долни дихателни пътища) или според причинителя – бактериални или вирусни (ОРВИ). Най-застрашени от ОРВИ и техните усложнения (респираторни и неврологични) са деца, особено под 5-годишна възраст, възрастни пациенти, имунокомпрометирани пациенти – хора с ХИВ, диабет, на кортикостероидна терапия и др., както и медицински персонал предимно общопрактикуващи лекари (ОПЛ) и лекари в спешни звена, педиатрични, белодробни и инфекциозни отделения[10].

Инфлуцид е хомеопатичен лекарствен продукт с доказан профил на безопасност, с потвърдена антивирусна активност срещу широк спектър от респираторни вируси, цитопротективно действие, способност да повлиява патогенетичния процес (имуномодулиращ и противовъзпалителен ефект). Всичко това допринася за намаляване на проявите на интоксикационния синдром (повишена телесна температура, адинамия, нарушения на апетита и съня, раздразнителност, изпотяване, главоболие и мускулни болки) и на катаралния синдром (възпалено гърло, кашлица, ринит, пресипналост), характерни за ОРВИ с различна етиология[1,2,6].

Цел на нашето ретроспективно проучване е да се представят дан­ните от приложението на Инфлуцид сред ОПЛ и педиатри в период на висока респираторна заболеваемост и да се представи възможна връзка между приложението на Инфлуцид и неговата профилактична ефективност.

 

Материали и методи

Проучването обхваща периода от септември до декември 2023 г., като са включени общо 1240 ОПЛ и педиатри. Те са работели на територията на следните области – Софийска, Благоевградска, Врачанска, Пловдивска, Бургаска, Варненска, Ве­­ли­котърновска, Русенска и Плевенска. Това се местата в България, които се отличават с най-висока заболяемост от ОРВИ. Профилактиката се изразява в прием в продължение на един месец на Инфлуцид в доза 3 пъти по 1 табл. на ден. Ако по време на профилактиката някой от участниците има симптоми на ОРВИ (температура, мускулни болки, главоболие, кихане или кашляне) се превключва на лечебна схема на Инфлуцид в доза по 1 табл. на час (до 12 табл. за 24 часа), след което се продължава с профилактична доза за един месец.

Резултатите от проучването са събрани и обработени чрез анкетна карта (Табл. 1), която включва личните данни на участника и началната дата на започване на профилактиката. Анкетната карта обхваща период на проследяване от три месеца, в който участниците трябва да отговорят с да или не на три затворени въпроса, като в края на третия месец са добавени още два затворени въпроса, единият от които е с представени четири възможни отговора (отлична, добра, задоволителна, неефективна), а другият с два възможни отговора – да или не. Анкетната карта през първия месец след профилактиката с Инфлуцид е попълнена от 1240 медицински специалисти, а след втория месец от 1213. В края на третия месец тя е попълнена от 1207 здравни работници.

 

Получените данни от проучването бяха сравнени със заболяемостта при медицинските специалисти в гр. Уркутс, Русия през 2019 г. от 38.7%[1].

 

Резултати

След като са завършили профилактиката с Инфлуцид (един месец след започването ù), едва 149 (11.9%) от лекарите споделят, че са имали симптоми на ОРВИ, като 57 от тях (4.6% от общата кохорта) имат и повишена телесна температура, а едва при 29 лекари (2.3%) са се развили усложнения, изискващи антибио­тично лечение. Ако сравним тези резултати с процентното съотношение на медицинските специалисти от гр. Уркутс, се установява повече от три пъти намаляване заболяемостта от ОРВИ още в края на периода на профилактиката. В края на втория месец анкетната карта е попълнена от 1213 специалисти, като само 9.7% (118) от тях отчитат симптоми на ОРВИ, 3.3% (40) от участниците имат повишена температура, а едва при 1% (12) се налага антибиотично лечение. При сравнение на резултатите – 9.7% спрямо тези в Русия (38.7%) отново се наблюдава повече от три пъти по-малка заболяемост от ОРВИ. След третия месец от профилактиката са представят следните резултати – 14.3% (173 лекари) имат симптоми на ОРВИ, 5.9% (71 лекари) от тях имат повишаване на телесната температура, а при 2.3% (28 лекари) се налага антибиотично лечение (Табл. 2).


В края на третия месец от профилактиката се вижда повишаване на честотата на ОРВИ при медицински специалисти, но въпреки това при съпоставяне на нашите данни с тези, представени от контролната група, се вижда, че при използването на Инфлуцид за профилактика на ОРВИ след три месеца заболеваемостта е 2.5 пъти по-ниска (Фиг. 1).

 

Обсъждане

Според проучване на Golmenko и съавтори 66.8% от случаите, в които медицински работници са с временна нетрудоспособност, се дължат на ОРЗ, което има огромно негативно социално и икономическо значение върху здравната система[7]. Това води до преумора на колегите им, по-ниски заплати, липса на удовлетворение от работата и забавяне лечението на пациентите.
Голямо проучване в България, обхващащо два епидемични периода (2017/2018 и 2018/2019 г.), изследва причинителите на ОРЗ при деца под 5-годишна възраст. Резултатите от него показват, че от 953 изследвани деца 663 (69.6%) са положителни за поне един вирус, като най-чести са RSV, грипните вируси, RV и BoV. Съпътстващи инфекции с два и три вируса са установени при 95 (14.3%) от заразените деца[9]. Това показва, че сред българската популация честотата на ОРВИ е голям, което прави приложението на Инфлуцид подходящо както с лечебна цел, така и за профилактика поради няколко причини:

  • Антивирусна активност срещу широк спектър грипни вируси и също срещу редица РНК- и ДНК-съдържащи вируси, причиняващи ОРВИ (грип, парагрип, коронавирус, аденовирус, херпесни вируси тип I и II, EBV, CMV).
  • Цитопротективно действие и индуциране производството на интерферони.
  • Добър профил на безопасност.
  • Удобната форма на употреба[3,4].

 

Заключение

Данните от нашето проучване показват, че приложението на Инфлуцид води до над три пъти по-ниска заболяемост сред лекарите, страдащи от респираторни инфекции, съпоставени към данните на средно статистическата заболяемост на лекарите от тези инфекции. Освен това самата профилактика с Инфлуцид води до по-бързо и леко протичане на ОРВИ, като до усложнения се стига само в около 3%. Ако по време на профилактиката някой от участниците прояви симптоми на ОРЗ, то лечебната доза бързо потиска симптомите на възпаление като понижава температурата и постепенно скъсява периода на боледуване.

 

книгопис:

  1. Еропкин М.Ю., Н.И. Коновалова, В.А. Григориева, Д.М. Байбус, Т.М. Гудкова. Действие на препарата Инфлуцид in vitro против пандемичния щам 2009 г. A (H1N1) на „Свински” („Мексикански”) грип, НИИ по грипа при СЗО РАМН Санкт-Петербург 2010.
  2. Ершов Ф. Рационална фармакотерапия на грип и остри респираторни вирусни инфекции. Фармацевтический вестник №39 (318) от 5.11.2003.
  3. Мокия-Сербина С. О., Т. К. Мавропуло, Н. В. Молочек, Н. В. Василенко, В. В. Чечель. Възможности и перспективи за прилагането на Инфлуцид в класическата профилактика на ОРВИ http://dx.doi.org/10.14748/orl.v9i2.6936.
  4. Попов Г., Е.Драгушева Споделен опит от практиката с лекарствения продукт инфлуцид при пациенти с COVID-19, Наука Пулмология, брой 1, 2022.
  5. Burtseva E.I., A.A. Manykin, E.A. Gushchina, N.V. Breslav, E.A. Mukasheva, O.V. Pyankov, S.A. Bodnev. Antiviral and other pharmacological properties of the drug influcid 2019.
  6. Garashchenko, T.I., Garashchenko, M.V., Mezentseva, M.V. Clinical and immunological rationale of administration homeopathic medicines for prevention and treatment of Influenza and acute respiratory viral infections (ARVI). Russian Medical Journal 2005, 13 (21): 1432-1437.
  7. Golmenko, Alexander, et al. Morbidity with temporary disability of healthcare worker: analysis, economic loss and reasons. Electronic Journal of General Medicine 16.6, 2019.
  8. Shapiro, Eugene D. Epidemiology of acute respiratory infections. Seminars in Pediatric Infectious Diseases. Vol. 9. No. 1. WB Saunders, 1998.
  9. Uyeki TM, Bernstein HH, Bradley JS, et al: Clinical Practice Guidelines by the Infectious Diseases Society of America: 2018 Update on Diagnosis, Treatment, Chemoprophylaxis, and Institutional Outbreak Management of Seasonal Influenza. Clin Infect Dis. 2019;68(6):895-902.
  10. Trifonova, I.; Angelova, S.; Korsun, N. Etiological structure of acute respiratory trat infections among children younger than 5 years in Bulgaria. Probl Infect Parasit Dis 2019, 47 (1), 9-15.
Сподели: