ГОДИНА: 2024 / БРОЙ: 6
д-р Валентин В. Николов
Дерматовенеролог, Онкодерматолог, Инфекционист, СБАЛОЗ “Проф. д-р Марин Мушмов, дмн”, гр. София
Розацеята е хронична рецидивираща дерматоза, локализирана фациално, с голямо медико-социално значение, тъй като поразява предимно женския пол в най-активната творческа възраст – втората, третата, четвъртата и петата жизнени декади, като играе значителна роля в понижаването на виталния стандарт на пациентите в социален аспект. В статията представяме епидемиологията, класификацията, патогенезата, патохистологията, клиниката, диференциалната диагностика, хигиенно-диетичния режим, локалната и системната терапия на заболяването. Предоставяме на аудиторията и своето авторско решение за локална терапия на розацеята, получило международен патент.
В дерматологичната заболеваемост розацеята е на “почетното” 7-мо място по честота, заемайки от 3% до 10% от общия брой на дерматозите. И ако само допреди две десетилетия тя засягаше пациентите в средната възраст, то днес се наблюдава значителното ù подмладяване ─ вече не са редки случаите на розацеен дебют още във втората жизнена декада. Изострянето на заболяването може да бъде причина за временна нетрудоспособност, тъй като тежките естетични дефекти с фациална локализация са честа причина за нарушени междуличностни комуникации. Именно това определя не само медицинския, но и социално-икономическия аспект на болестта[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23].
Определение
Розацеята (Rosacea) е хронична инфламаторна дерматоза с фациална локализация (Фиг. 1), торпиден ход и рецидивиращо протичане; клинично се проявява с еритемна макула, върху която своеобразно се “наслояват” телеангиектазии, папули, пустули, себацейна хиперплазия и фиброзни промени, с последващото развитие на фими. В еволюцията на заболяването се проследяват няколко ясно изразени стадии, а в терапевтичен аспект се наблюдава рефрактерност към лечебните мероприятия[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23].
фигура 1: Топография на ефлоресценциите при розацея
Историческа ретроспекция
Заболяването е известно от епохата на Възраждането. Джефри Чосър (1340-1400) в своите знаменити “Кентърбърийски разкази” споменава за мъж с червено лице и нос, наподобяващ картоф. По-късно Уилям Шекспир (1564-1616) в пиесата си “Хенри V” описва мъж с червено лице и увеличен нос.
Първото научно описание на розацеята дава френският хирург Guy de Chauliac през XV в. Авторът нарича болестта “goutterose” (“розова капка”), като използва още синонима “couperose”, който и до днес е актуален във френската медицинска литература.
През 1812 г. английският дерматолог Томас Бейтман става кръстник на заболяването, давайки му името, с което е известно и в наши дни ─ розацея (от лат. rosaceus ─ “направен от рози”). Най-известните исторически личности, страдащи от розацея, са: Рембранд, Бил Клинтън, принцеса Даяна, Рики Уилсън[4].
Епидемиология
Съвременните епидемиологични данни показват, че розацеята е сравнително разпространено заболяване ─ сред европейците тя варира от 2% в Южна до 10% в Северна Европа, а в САЩ (по данни на Националната асоциация по розацея на страната) от нея страдат над 16 милиона души[1-7,13-15,17-19,22,23].
Расовата принадлежност също оказва влияние за развитието на болестта ─ боледуват предимно представителите на индо-европейската раса, като най-често се наблюдава при ирландци, шотландци и жители на скандинавските страни, докато афро-американците остават почти незасегнати[3,4].
Установява се и своеобразна полова корелация ─ заболяването се среща четири пъти по-често при жените, но при мъжете то е по-агресивно, с развитието на обезобразяващи промени, наречени “фими”.
Възрастовият фактор също е от значение ─ най-често розацейният дебют е във втората и третата жизнени декади, а в четвъртата и петата обикновено се стига до формирането на фимозни изменения[1-7,13-15,17-19,22,23].
Класификация
Съгласно 10-тата ревизия на Международната класификация на болестите (МКБ-10) се различават:
- L 71 ─ Розацея.
- L 71.1 ─ Ринофима.
- L 71.8 ─ Други форми на розацея.
- L 71.9 ─ Розацея, неуточнена.
Днес съществуват няколко клинични класификации на розацеята, предложени от различни автори. Според клинико-морфологическата класификация на Е. И. Рыжкова (1976)[16] се определят четири стадии на заболяването:
- I ─ еритемна (rosacea erythematosa);
- II ─ папулозна (rosacea papulosa);
- III ─ пустулозна (rosacea pustulosa);
- IV ─ инфилтративно-продуктивна (rhynophyma).
Класификацията на G. Plewig, T. Jansen и A. Kligman (2000)[23] дефинира следните стадии и клинични форми:
- I ─ еритемо-телеангиектатична (персистиращ умерен еритем с единични телеангиектазии);
- II ─ папуло-пустулозна (персистиращ еритем, телеангиектазии, папули и пустули);
- III ─ пустулозно-нодуларна (персистиращ еритем, голям брой телеангиектазии, папули и пустули, формиране на нодулуси);
- особени форми на розацея ─ стероидна; конглобатна; фулминантна; формиране на фими ─ ринофима, гнатофима, метафима, отофима, блефарофима.
Класификацията на J. Wilkin (2004)[20-23] предлага следните розацейни стадии и форми:
- прерозацея ─ периодични еритемни приливи;
- съдова розацея ─ формиране на постоянни еритем и телеангиектазии;
- възпалителна розацея ─ развитие на папули и пустули;
- късна розацея ─ формиране на фимозни промени;
- особена форма ─ офталморозацея.
В нашата практика се придържаме към международната класификация, разработена от Експертния комитет на националната асоциация по розацея (USA National Rosacea Association, 2002):
- I ─ еритемо-телеангиектатична розацея;
- II ─ папуло-пустулозна розацея;
- III ─ фимозна (хипертрофична) розацея;
- IV ─ офталморозацея.
Етиология и патогенеза
За съжаление, въпреки значителния напредък на дерматологията, те са все още ненапълно изучени. Като рискови фактори на заболяването се приемат:
- Женски пол (съотношението жени/мъже е 4:1).
- Възрастов диапазон ─ от 30 до 60 години.
- Светла, фоточувствителна кожа (фенотип I–II по T. Fitzpatrick).
- Генетична предиспозиция[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23].
Заболяването може да дебютира или да се обостри под въздействието на някои от следните тригерни фактори:
- Ендогенни ─ генетична предиспозиция, I-II фенотип по T. Fitzpatrick, климакс, наличие на Helycobacter pylori в гастро-дуоденалния комплекс (Нр-позитивен гастрит, язва на стомаха или дуоденума);
- Екзогенни – температурен фактор (слънце, UV-лъчи, топлина, студ, влажност, вятър); храни ─ топли напитки (кафе, капучино, чай), пикантни и лютиви подправки; нерационална терапия с локални глюкокортикостероидни препарати; кожна контаминация с Demodex folliculorum; остър психо-емоционален стрес[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23].
Съвременните схващания за патогенезата на розацеята включват две основни хипотези: нарушено периферно кръвообращение и дегенерация на дермалния матрикс, като все още остава неизяснен въпросът кое от тях е първично и кое ─ вторично. Днес се приема, че заболяването е в резултат от възпалителен процес, отключващ се при наличието на рисковите и стартовите фактори, при които отделените проинфламаторни цитокини и ензими индуцират ангиогенезата и увреждат дермалните структури[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23].
Патохистология
За началните стадии на розацеята са характерни лек едем и васкуларни ектазии. При инфламаторните клинични форми се наблюдава значителен лимфохистиoцитен инфилтрат около дилатираните съдове на папиларния плексус, дезорганизация на колагена в дермата и себацейна хиперплазия. Грануломатозните форми на заболяването патохистологично се характеризират с наличието на неказеифициращи епителоидни грануломи в дермата[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23].
Клинична картина
Praerosacea. Началната проява на дерматозата се представя от транзиторен фациален еритем. Флашовете са спонтанни или провокирани от емоции, стрес, топли напитки, пикантни храни, UV-облъчване, прием на вазодилататори или приложение на локални глюкокортикостероиди (Фиг. 2).
фигура 2: Розацея ─ телеангиектатична форма
Rosacea erythemо-teleangiectatica. Заболяването прогресира и се развива персистиращ еритем и телангиектазии, предимно по външната букална повърхност и носа.
При rosacea papulo-pustulosa има периодична поява на групирани малки еритемни папули, някои от които с надлежащи сквами или центрирани от стерилни пустули. В еволюцията си лезиите отзвучават за седмици без цикатрикс. Характерна е абсолютната липса на комедони (Фиг. 3).
фигура 3: Розацея ─ начало на формиране на ринофима (визуализира се множество телеангиектазии)
фигура 4A: Ринофима I ─ начална форма (телеангиектазии на фона на широка еритемна макула)
фигура 4B: Ринофима II ─ на еритемната основа се визуализират множество папули и формирането на кистозни структури
фигура 4C: Ринофима III (напълно завършена) ─ хиперплазия на мастните жлези и подлежащата съединителна тъкан
Rosacea glandularis e тежка форма на заболяването, наблюдавана при лица от мъжки пол. Протича с големи нодули, инфилтрати и тъканна хиперплазия. Представлява хиперплазия на съединителната тъкан и прилежащите мастни жлези с формирането на фими.
В около 30% от пациентите се развива т.нар. ophthalmorosacea, чиито основни прояви са свързани с формирането на блефарит, конюнктивит, хордеолум или иридоциклит, и клинично се манифестира cъс сърбеж, парене, сълзотечение, дискомфорт, фотофобия и чувство за чуждо тяло в очите.
Трябва да се има предвид, че розацеята, която се развива на фона на инвазия от Demodex folliculorum, се характеризира с по-тежко клинично протичане, много чести рецидиви, значително повече пустулозни елементи и ранно развитие на фимозни промени[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23].
Обосновка на диагнозата
Диагноза “розацея” може да бъде поставена на пациент, при който:
- се наблюдава типична локализация на кожните изменения;
- е с дермален фототип I или II по Томас Фицпатрик;
- се установява кожна инвазия на Demodex folliculorum и/или Helycobacter pylori в гастро-дуоденалния комплекс;
- клиничната манифестация е под формата на еритемна макула с надлежащи телеангиектазии, папули и пустули[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23].
Развитието на фимозни кожни изменения е характерно за дългогодишната розацея. Най-честа е т.нар. ринофима (rhynophyma), при която се поразява кожата на външния нос (Фиг. 4 А, В и С). Съществуват още няколко форми в зависимост от топографията на патологичните промени: гнатофима (gnatophyma) ─ в областта на брадичката (Фиг. 5), метофима или фронтофима (methophyma sive frontophyma) ─ във фронталната зона (Фиг. 6), отофима (otophyma) ─ страда ушната мида (Фиг. 7), блефарофима (blepharophyma) ─ поразяват се клепачите (Фиг. 8)[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23].
Диференциална диагноза
Тя включва дерматологични заболявания – акне (Табл. 1), себореен (Табл. 2) и периорален дерматит (Табл. 3), демодекс-фоликулит (Табл. 4)[10,11], системни (лупус, дерматомиозит, паранеопластичен синдром) и очни (алергичен конюнктивит) заболявания[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23].
Терапия
Хигиенно-диетичен режим
Кожата на пациентите с розацея е истинско изпитание за съвременната дерматология и медицинска козметика, тъй като, от една страна, органът е свръхчувствителен и хиперреактивен, а от друга, е необходимо спазването на множество правила и забрани, за да се съхрани доброто му физиологично състояние[8].
Това налага спазването на определени правила, сред които основните опорни моменти са:
- Постоянно да се проверява за наличие на дразнещи вещества в състава на козметичните продукти (спирт, дезодориращи вещества, ментол, евкалипт).
- Да не се допуска употребата на козметика, съдържаща ефирни масла и други ароматизатори.
- Всеки нов козметичен продукт преди употребата му трябва да бъде тестван за индивидуална свърхсензитивност, като на медиалната повърхност на предмишницата се нанесе малка част от него, изчака се 24 часа и се отчете кожната реакция.
- Препоръчително е минимализиране на употребата на козметични продукти при пациенти с розацея[8].
Наличието на розацея изисква спазването и на хигиенно-диетичен режим, който включва следните основни моменти:
- Да не се употребяват горещи напитки (кафе, капучино, чай и др.).
- Нежелателно е продължителното излагане на слънце.
- В топлите месеци на годината е задължително ежедневното прилагане на слънцезащитни кремове с SPF50+.
- Употребата на алкохолни напитки и тютюнопушенето са крайно нежелателни.
- Сауните и солариумите са абсолютно противопоказани.
- Прилагането на пилинги е недопустимо[8].
Ежедневно е необходима употребата на хидратиращи кожата кремове – емулсии от типа “масло във вода”, съдържащи урея, с цел възстановяване на нормалната епидермална хидро-липидна мантия.
Почистването на кожата трябва да бъде нежно и деликатно. Препоръчват се измиващи средства с pH 5.5. Особено подходящи за тази цел са мицеларните лосиони за чувствителна кожа или със специализирана за розацея композиция.
Хидратацията на епидермиса е изключително важен момент от общите грижи за кожата при пациенти с розацея. Изхождайки от собствения си клиничен опит, ние препоръчваме емулсии с високо процентно съдържание на пантенол и урея.
Гелевите форми трябва да бъдат избягвани, тъй като водят до дехидратиране и неприятно усещане за опънатост на кожата.
В състава на козметичните средства е желателно присъствието на алантоин и високомолекулни силиконови масла, действащи успокояващо и смекчаващо[8].
Основните локални вещества, действащи благоприятно на кожата на пациентите с розацея, са следните:
- Пантенол.
- Витамин Е.
- Витамин А.
- Витамин С[5].
Локално приложените средства, предизвикващи влошаване на розацеята и често водещи до нейния пристъп, са:
- Синтетични ароматизатори и дезодориращи композиции.
- Спирт.
- Ефирни масла.
- Екстракти на различни ароматни растения (роза, розмарин, лавандула, мента).
- Ментол и неговите производни.
- Соли на мастните киселини.
- Лаурил-сулфат, лаурет-сулфат натрий и други ПАВ с висока степен на пенообразуване.
- Локални медикаменти и/или медицинска козметика на гелева основа.
- Прилагането на пилинги и козметичното механично почистване на лицето[8,9].
фигура 5: Гнатофиман
фигура 6: Метофима (фронтофима) ─ върху дифузния еритем са разположени множество телеангиектазии, папули и единични пустули
фигура 7: Отофима
фигура 8: Блефарофима
Локална терапия
Местно най-добри резултати дава прилагането на Metronidazol 1% crème. Алтернативи са: Azelaic acid 20% crème, Сlindamycin 1% lotio sive crème и локалните ретиноиди. Локалните глюкокортикостероиди са крайно нежелателни[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23]. Средствата за местно медикаментозно въздействие при розацея са представени в Табл. 5.
В нашата клинична практиката отдаваме предпочитание на своята магистрална прескрипция за локална терапия на розацея, за която получихме международен патент[12], доказала изключителната си клинична ефективност:
- Rp / Metronidazoli 2.5
- Sulfacetamidi 30.0
- Ureae purae 3.0
- Panthenoli 2.0
- Aq. destillatae 100.0.
- M. f. mixtura agitanda.
- D. S. Външно ─ за третиране на лицето 2-3 пъти дневно, с нежни масажни движения. Може да се използва и под формата на охлаждащи компреси (3-4 пъти дневно по 5-10 мин.). Да се разклаща преди употреба.
Гореописаният медикамент премина клинична апробация на базата на курса по дерматовенерология при катедрата по инфекциозни болести в Тернополския държавен медицински университет (гр. Тернопол, Украйна) при 120 пациенти с различни клинични форми на розацея. При всички лекувани беше наблюдавана изразена позитивна динамика, като значително се намаляваше и продължителността на терапевтичната намеса (средно 2.5 пъти)[12].
За разлика от готовите лекарствени форми, предназначени за местно лечение на розацея, нашата медикаментозна разклащаема композиция (mixtura agitanda) притежава не само етиотропен (осигуряван от имидазоловото производно с антимикробно действие метронидазол и сулфаниламида сулфацетамид), но и патогенетичен ефект (за сметка на дерматотропното средство декспантенол), насочен към стимулиране на регенеративните способности на поразената кожа[12].
Иритираната кожа успешно се успокоява с отвара от лайка, замразена във фризера ─ препоръчваме нежни масажи с образувалите се от нея кубчета лед.
В лечебната програма на розацеята с успех се прилагат и физиотерапевтични методи за локално въздействие, които сме систематизирали в Табл. 6.
Системна терапия
Тя включва медикаменти от три групи ─ имидазоловото производно метронидазол, антибактериални препарати и системни ретиноиди[1-3,5-7,13-15,17-19,22,23] (Табл. 7).
В нашата клинична практика на първо място в общото лечение на розацеята са антибиотиците от тетрациклиновата група, като отдаваме предпочитание на Doxуcyclin 0.100 g/24 h за 3-4 месеца, или на имидазоловото производно Metronidazol 0.250-0.500 g/24 h по схема с постепенна редукция за същия период[9]. Алтернативно може да се прилагат макролиди ─ Аzythromycin 0,250-0.500 g два пъти седмично[9].
При тежките и фулминантните форми се прилагат системни глюкокортикостероиди ─ Рrednisolone 0.5-1 mg/kg/24 h за 3-5 дни, след което се назначават антибиотици или изотретиноин (по 0.1 mg/kg/24 h в рамките на 3-4 месеца)[9].
книгопис:
- Адаскевич ВП. Акне и розацеа. Санкт-Петербург: Ольга, 2000. 132 с.
- Арипова МЛ, Хардикова СА. Розацеа. Томск: СибГМУ, 2016. 122 с.
- Круглова ЛС. Акне и розацеа. Клинические проявления, диагностика и лечение. Москва: ГэотарМедиа, 2021. 208 с.
- Кубанова АА, Махакова ЮБ. Розацеа: диагностика и лечение. Вестник дерматологии и венерологии. 2015;4:27-35.
- Левончук ЕА. Розацеа: клиника, диагностика, лечение. Минск: БелМАПО, 2006. 26 с.
- Матушевская ЕВ, Свирщевская ЕВ. Акне и розацеа. Москва: Гэотар-Медиа, 2024. 128 с.
- Музыченко АП. Розацеа. Минск: БГМУ, 2014. 20 с.
- Николов ВВ, Ковалчук МТ, Вълчев ВИ. Грижи за кожата при пациенти с розацея. Medical Magazine. 2015;20:48-49.
- Николов ВВ, Марина СС, Ковалчук МТ. Розацея – нашето терапевтично решение. Medical Magazine. 2015;20:50-55.
- Николов ВВ, Марина СС, Ковалчук МТ. Демодекс-фоликулит. Medical Magazine. 2015;20:56-59.
- Николов ВВ, Андрейчин МА. Демодекоза. Наука Инфектология и Паразитология. 2015;2:37-40.
- Патент України № 102508. “Медикаментозна збовтувана композиція для топічної терапії розацеа”. Винахідники: Ковальчук Мар’яна Тарасівна, Ніколов Валентин Валентинович. Власники: Ковальчук Мар’яна Тарасівна, Ніколов Валентин Валентинович. Дата публікації: 26.10.2015 р. Бюл. №20.
- Потекаев НН. Розацеа. Санкт-Петербург: Невский диалект, 2000. 144 с.
- Потекаев НН. Акне и розацеа. Москва: Бином, 2007. 216 с.
- Раводин РА, Разнатовский КИ. Акнеформные дерматозы и акне в практике врача-дерматовенеролога. Москва: Гэотар-Медиа, 2022. 192 с.
- Рыжкова ЕИ. Клинико-морфологические особенности, патогенез и лечение розацеа. Автореферат дисс. д.м.н. Москва, 1976. 29 с.
- Самцов АВ. Акне и акнеформные дерматозы. Москва: Фармтек, 2014. 352 с.
- Святенко ТВ, Старостіна ОА. Розацеа: діагностіка, лікування, профілактика. Харьків, 2020. 172 с.
- Сирмайс НС, Абесадзе ГА, Устинов МВ. Демодекоз: патогенетические аспекты при различных дерматозах лица. Москва, 2013. 28 с.
- Chang B, Kurian A, Barankin B. Rosacea: An Update on Medical Therapies. Skin Therapy Letter. 2014;3:1-4.
- Culp B, Scheinfeld N. Rosacea: a review. Pharmacy & Therapeutics. 2009;34 (1):34-45.
- Goldberg DJ, Berlin AL. ACNE and ROSACEA – Epidemiology, Diagnosis and Treatment. Taylor & Francis Group, 2012. 96 p. P. 51-64.
- Plewig G, Kligman AM. ACNE and ROSACEA. Berlin: Springer, 2000. 744 p.