Изборът на клинициста при обработка на контузни, разкъсно-контузни и порезни рани

19
0
Сподели:
ГОДИНА: 2025 / БРОЙ: 1

д-р Христо Панковски, д-р Юлия Кючукова

Раните са една от най-честите причини за посещения в спешно отделение. Появата на белези е нормална след травма на кожата, достигаща до ретикуларния дермис. Белезите, особено тези на лицето, могат да въздействат негативно от функционална и социална гледна точка върху пациента. При реконструкцията на раните трябва да се вземат предвид анатомичните особености в засегнатата област и обработката на раната, включваща почистване, профилактика срещу тетанус, менажиране на инфекцията и превенция срещу появата на белези. Рядко, формирането на белези може да бъде напълно избегнато или пък вече появили се белези да бъдат напълно премахнати, но има много начини, по които да се минимизира техният вид. Менажирането на белези започва още в началната обработка на раната, но за максимален ефект е необходима постоперативна грижа. Презентираме пет клинични случая, дошли в спешното отделение с рани на различни структури в лицево-челюстната област, както и на пръста на ръката.

 

Клиничен случай 1

34-годишен пациент постъпва в спешното отделение по повод травма. В следствие на инцидент с резачка получава разкъсно-контузна рана на челото.
Обработката на раната включва: локално обезболяване, обилна иригация с водороден пероксид и физиологичен разтвор, зашиване на раната подкожно, използвайки прекъснат шев и 4-0 резорбируем конец в дълбоката дерма и прекъснат шев с 5-0 нерезорбируем конец за епидермиса. За превенция на бактериална инфекция беше изписан системен антибиотик. Снемането на конците се осъществи след 7 дни. Извънболничната грижа впоследствие, за превенция от образуването на белег, включва третирането на областта с Therasal spray® 4 пъти дневно в продължение на 9 месеца (Фиг. 1).


Клиничен случай 2

65-годишен пациент постъпва в спешното отделение по повод рана от ухапване от куче. Наблюдават се рани в областта на дясна вежда, десен долен клепач и бузата.
Обработката на раните включва: локално обезболяване, обилна иригация с повидон йод и физиологичен разтвор, послойно зашиване на раните. За превенция на бактериална инфекция беше изписан системен антибиотик и топикален антибиотик за първите 2 дни след травмата. Конците бяха снети след 7 дни. Извънболничната грижа впоследствие, за превенция от образуването на белег, включва третирането на областта с Therasal spray® 4 пъти дневно в продължение на 4 месеца (Фиг. 2).


Клиничен случай 3

43-годишен пациент постъпва в спешното отделение по повод травма след падане. Наблюдава се разкъсно-контузна рана в областта на горната устна, достигаща до лявото крило на носа.
Обработката на раната включва: локално обезболяване, обилна иригация с водороден пероксид и физиологичен разтвор, зашиване на раната послойно, използвайки прекъснат шев и 4-0 резорбируем конец в дълбоката дерма и прекъснат 5-0 нерезорбируем конец за епидермиса. За превенция на бактериална инфекция беше изписан системен антибиотик. Премахването на конците се осъществи след 6 дни. Извънболничната грижа впоследст­вие, за превенция от образуването на белег, включва третирането на областта с Therasal spray® 4 пъти дневно в продължение на 2 месеца (Фиг. 3).

 

Клиничен случай 4

30-годишен мъж постъпва в спешно отделение по повод рана от ухапване от куче, засягаща външното ухо в областта на хеликса и антихеликса.
Обработката на раната включва: локално обезболяване, обилна иригация с водороден пероксид и физиологичен разтвор, зашиване на раната послойно. За превенция на бактериална инфекция беше изписан системен антибиотик. Снемането на конците се осъществи след 14 дни. Извънболничната грижа впоследствие, за превенция от образуването на белег, включва третирането на област­та с Therasal spray® 4 пъти дневно в продължение на 2 месеца (Фиг. 4).

 

Клиничен случай 5

27-годишна жена постъпва в спешното по повод порезна рана на показалеца на лявата ръка.
Обработката на раната включва: локално обезболяване, обилна иригация с физиологичен разтвор, зашиване на раната. За превенция на бактериална инфекция беше изписан системен антибиотик. Снемането на конците се осъществи след 10 дни. Като постоперативна грижа вкъщи и за превенция на образуването на белег пациентката използва Therasal spray® 4 пъти дневно в продължение на 1 месец (Фиг. 5).

 

Заключение

Оптималното управление на белезите започва още по време на затварянето на раната. Therasal spray® подпомага и стимулира процесите на зарастване на раните, в следствие на което се профилактира и видът на белега. Продуктът намалява болковия синдром и разнасянето на хематоми. Прилагането на консервативни мерки, като използването на Therasal spray® през първите месеци на оздравяване, ускорява лечението на раната и подобрява вида на белезите, както и намалява необходимостта от прилагане на други мерки за менажирането им.

 


 

Сподели: